Kim był Hermann Balk, pierwszy Mistrz Krajowy Zakonu Niemieckiego w Prusach? - o tym i o innych ciekawych tematach można przeczytać w najnowszym numerze Magazynu Elbląskiego.
Na okładce ósmego numeru widać zdjęcie fontanny z postumentem Hermanna Balka, na Placu Słowiańskim w Elblągu.
Jak podkreśla Lech Brywczyński, to nie przypadek, bo 13 września minęło dokładnie sto lat od postawienia tej fontanny. Z tej okazji redakcja postanowiła włączyć się do dyskusji dotyczącej postaci domniemanego założyciela Elbląga, jaka toczy się w lokalnych mediach.
O Hermannie Balku pisze w
Magazynie historyk Lech Słodownik. Krzysztof Bidziński omawia muzyczne życie Elbląga, Izabela Seredocha analizuje szanse i wyzwania, jakie niesie z sobą współpraca z Obwodem Kaliningradzkim, a Edward Jaremczuk prezentuje Ośrodek Manewrowania Statkami w Iławie oraz pracę funkcjonariuszy Straży Granicznej, który pełnią obowiązki na Mierzei Wiślanej i wodach Zalewu Wiślanego.
Do tego trzeba dodać wywiady: z wójtem gminy Milejewo Ryszardem Januszem i wicestarostą elbląskim Maciejem Romanowskim, który jest też prezesem sekcji piłkarskiej Olimpii Elbląg.
Warto również przeczytać fragmenty nie publikowanych dotąd wspomnień Edwarda Suskiego, działacza antykomunistycznego podziemia w pierwszych latach powojennych.
W
Magazynie Elbląskim nie zabrakło też omówień i recenzji książek:
Nie samym chlebem Ryszarda Tomczyka,
Słownika nazw ulic Elbląga Wiolety Engler oraz publikacji
Pomoc społeczna w województwie elbląskim w latach 1981-98 w wycinkach prasowych opracowanej przez Annę Szyszkę.Magazyn Elbląski można kupić w wydawnictwie
Uran, przy ul. Giermków oraz w elbląskich księgarniach. Kosztuje 10 złotych.