Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 23.10.2008 03:39 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. - Lech Brywczyński Placówka:Wydawnictwo URAN
Hermann i inne historie
Okładka najnowszego Magazynu
Okładka najnowszego Magazynu
Kim był Hermann Balk, pierwszy Mistrz Krajowy Zakonu Niemieckiego w Prusach? - o tym i o innych ciekawych tematach można przeczytać w najnowszym numerze Magazynu Elbląskiego.
Na okładce ósmego numeru widać zdjęcie fontanny z postumentem Hermanna Balka, na Placu Słowiańskim w Elblągu.

Jak podkreśla Lech Brywczyński, to nie przypadek, bo 13 września minęło dokładnie sto lat od postawienia tej fontanny. Z tej okazji redakcja postanowiła włączyć się do dyskusji dotyczącej postaci domniemanego założyciela Elbląga, jaka toczy się w lokalnych mediach.

O Hermannie Balku pisze w Magazynie historyk Lech Słodownik. Krzysztof Bidziński omawia muzyczne życie Elbląga, Izabela Seredocha analizuje szanse i wyzwania, jakie niesie z sobą współpraca z Obwodem Kaliningradzkim, a Edward Jaremczuk prezentuje Ośrodek Manewrowania Statkami w Iławie oraz pracę funkcjonariuszy Straży Granicznej, który pełnią obowiązki na Mierzei Wiślanej i wodach Zalewu Wiślanego.

Do tego trzeba dodać wywiady: z wójtem gminy Milejewo Ryszardem Januszem i wicestarostą elbląskim Maciejem Romanowskim, który jest też prezesem sekcji piłkarskiej Olimpii Elbląg.

Warto również przeczytać fragmenty nie publikowanych dotąd wspomnień Edwarda Suskiego, działacza antykomunistycznego podziemia w pierwszych latach powojennych.

W Magazynie Elbląskim nie zabrakło też omówień i recenzji książek: Nie samym chlebem Ryszarda Tomczyka, Słownika nazw ulic Elbląga Wiolety Engler oraz publikacji Pomoc społeczna w województwie elbląskim w latach 1981-98 w wycinkach prasowych opracowanej przez Annę Szyszkę.

Magazyn Elbląski można kupić w wydawnictwie Uran, przy ul. Giermków oraz w elbląskich księgarniach. Kosztuje 10 złotych.
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11901
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10789014

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.