Jak informują organizatorzy, ma to być próba ukazania korzeni muzyki aktualnej, zjawisk i artystycznej spuścizny muzyki eksperymentalnej. Spojrzenie na muzykę, ale i sam dźwięk jako istotne medium w sztuce i komunikacji społecznej.
Zajęcia poprowadzi muzyk i improwizator Marcin Dymiter.
Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Projekt jest oparty na elektroakustycznych i elektronicznych improwizacjach. Twórca eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu, poszukuje nowego pola dźwiękowego dla gitary elektrycznej.
Emiter używa i łączy dźwięki różnej jakości, a także i te powszechnie uznawane za zakłócenia. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych, współpracuje z artystami wizualnymi i tancerzami, prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe i jest producentem muzycznym.
Oto program spotkań:
15 października, godz.16 - Muzyka konkretna a poezja konkretna - próba analizy - warsztaty
Uczestnicy będą wspólnie grać i odkrywać dźwięki, wezmą udział w ćwiczeniach, które mają na celu rozwój umiejętności słuchania i interakcji; w tym celu zostaną wykorzystane ćwiczenia za zakresu kształcenia słuchu i improwizacji; działania zakładają próbę interpretacji tekstu literackiego za pomocą muzyki; istotną rolę - rodzaj graficznej partytury - spełniają teksty czeskiej poezji konkretnej Jiri Kolara; warsztaty zakładają pracę w zespołach oraz przygotowanie na bazie ćwiczeń do wykonania utworu.
16 października, godz.16 - Wokół dźwięku, cz.1
Wprowadzenie - historia, ramy czasowe, założenia filozoficzne.
Pojęcia: sztuka dźwiękowa, ambient, soundscape, field recording, muzak, muzyka otoczenia.
Prezentacja nagrań terenowych, sposoby korzystania z naturalnych źródeł dźwięku oraz ich interpretacji.
5 listopada, godz.16.00 - Wokół dźwięku, cz.2 - warsztaty dźwiękowe z field recordingu
Warsztaty mają przybliżyć problematykę dźwięku jako integralnego składnika otoczenia oraz sposobu dokonywania nagrań; uczestnicy przygotują nagrania terenowe, zbadają fonosferę miejską; ważny jest też efekt zatarcia granicy między tym co wewnątrz, np. galerii, a tym, co na zewnątrz.
Oderwanie i przeniesienie dźwięków w inny kontekst może spowodować odkrycie nowych walorów otaczającej przestrzeni i zwrócenia uwagi na dźwiękowy detal. Źródła dźwięku są nieograniczone.
6 listopada, godz. 16 - Muzyka a inne media
Problematyka funkcjonowania i znaczenia dźwięku wobec innych mediów - instalacje, działania audio-video, literatura.
Wykład i prezentacja.
19, 20 listopada, godz. 16 - Tracklista - subiektywny przewodnik po muzyce współczesnej
Prezentacja audio (dj set)
Tym razem Emiter staje się dj-em. Chce prezentować muzykę ciekawą, przekraczającą standardowe myślenie gatunkowe, pokazać muzykę artystów idących swoimi szlakami, otwierających nową perspektywę; równie istotne jest podejście do tradycji, spuścizny kulturowej; to dyskusja, czasem kontestacja, ożywia tradycję a indywidualna praktyka i otwarcie na eksperyment wzbogaca język muzyki. Tracklista będzie subiektywną prezentacją muzyki w wersji ponadstylistycznej i międzygatunkowej.