Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.09.2011 12:14 Miasto:Węgorzewo Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Etnolog potrzebny od zaraz - posłuchaj!
Byłoby dobrze, gdyby za sprawą konwencji Unesco każdy z nas pomyślał o własnych korzeniach i rodzinnych tradycjach, zdjęcie z Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Euroregionu Bałtyk z 2008 roku
Byłoby dobrze, gdyby za sprawą konwencji Unesco każdy z nas pomyślał o własnych korzeniach i rodzinnych tradycjach, zdjęcie z Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Euroregionu Bałtyk z 2008 roku

Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego Unesco jest m.in. krakowska starówka i zamek krzyżacki w Malborku. A które przejawy dziedzictwa niematerialnego Polska zaproponuje do objęcia ochroną? - Wyłuskanie tego, co naprawdę cenne, będzie możliwe po określeniu kryteriów, wartości, gdy będzie wiadomo, na czym się oprzeć, by wiedzieć co jest najważniejsze, najcenniejsze i przede wszystkim najprawdziwsze. To trudne zadanie, które wymaga pracy specjalistów z różnych dziedzin - mówi Justyna Żołnierowicz - Jewuła, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Pojutrze, w środę, 21 września, w Olsztynie odbędzie się konferencja związana z wejściem w życie konwencji Unesco o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Sesję Ochrona Dziedzictwa Kultury Niematerialnej Jako Zadanie Gmin, Powiatów I Województw Samorządowych organizują: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych oraz Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego. Spotkanie odbędzie się w siedzibie CEiIK (ul. Parkowa 1) i jest adresowane szczególnie do samorządowców, którzy w gminach i powiatach zajmują się sprawami kultury.

Wdrożenie konwencji, którą Polska ratyfikowała pod koniec ubiegłego roku i która zaczęła obowiązywać w sierpniu, zależy od wielu czynników, osób i instytucji. Na poziomie ogólnopolskim to zadanie koordynuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jednak to lokalne społeczności, mieszkańcy, przedstawiciele grup etnicznych i organizacje z poszczególnych regionów będą wskazywać te elementy niematerialnego dziedzictwa, które powinny zostać objęte ochroną. Do tego niezbędna będzie pomoc specjalistów, w tym etnografów i etnologów.

Przypomnijmy, w myśl konwencji niematerialne dziedzictwo to zwyczaje, przekazy ustne, wiedza i umiejętności oraz związane z nimi przedmioty i przestrzeń kulturowa, które dana wspólnota, grupa lub jednostka uznają za część własnego dziedzictwa. "Ten rodzaj dziedzictwa jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i ustawicznie odtwarzany przez wspólnoty i grupy w relacji z ich środowiskiem, historią i stosunkiem do przyrody. Dla danej społeczności dziedzictwo niematerialne jest źródłem poczucia tożsamości i ciągłości" - wyjaśnia na swojej stronie internetowej Polski Komitet Do Spraw Unesco.

Olsztyńska konferencja jest drugą na ten temat, która odbywa się w naszym województwie. Pierwsza miała miejsce w czerwcu, w Węgorzewie.

Mówi Justyna Żołnierowicz - Jewuła, dyrektor węgorzewskiego Muzeum Kultury Ludowej:

This text will be replaced

Warto dodać, że 17 października Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu organizuje konferencję Ocalić od zapomnienia. Niematerialne dziedzictwo kulturowe - dziś, jutro, pojutrze..., która będzie poświęcona niematerialnemu dziedzictwu i jego archiwizacji.

 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11361
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8805133

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.