Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.10.2008 11:50 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Oto Świadectwo…
Drugim, obok kardynała, narratorem w filmie jest znany aktor Michael York, fot. - mat. prasowe
Drugim, obok kardynała, narratorem w filmie jest znany aktor Michael York, fot. - mat. prasowe
17 października na ekrany polskich kin wchodzi Świadectwo - film o Janie Pawle II. Produkcja trafi także do Elbląga.

Film powstał po sukcesie książki pod tym samym tytułem. Zapis rozmów kardynała Stanisława Dziwisza z włoskim dziennikarzem - watykanistą Gian Franco Svidercoschim ukazał się w ubiegłym roku, został przetłumaczony na kilkanaście języków i w samej tylko Polsce nakład książki przekroczył milion egzemplarzy.

Z zapowiedzi wynika, że jest to fabularyzowany dokument o papieżu - Polaku. Wspomnienia kardynała Stanisława Dziwisza zostały zilustrowane materiałami dokumentalnymi, a także fabularyzowanymi.

Drugim, obok kardynała, narratorem jest aktor Michael York, który zagrał m.in. w słynnym Jezusie z Nazaretu Franco Zefirellego. Muzykę stworzyli: Vangelis, ceniony kompozytor i autor muzyki filmowej oraz Robert Janson, założyciel i lider zespołu Varius Manx.

W materiałach prasowych można przeczytać, że autorzy filmu dotarli do wielu nieznanych w Polsce źródeł, korzystali z archiwów watykańskich i dotąd niepublikowanych zdjęć.

Całość wyreżyserował Paweł Pitera, twórca m.in. serialu telewizyjnego Tajemnice Watykanu. Producentem jest Przemysław Häuser, który specjalizuje się w tematyce watykańskiej i papieskiej. Zdjęcia kręcono w Watykanie, Polsce, we Włoszech, w Niemczech i Portugalii.

Paweł Pitera zapowiada, że półtoragodzinny film mówi i pokazuje więcej niż książka. Ma być zatem więcej faktów, niż fikcji. Dla zainteresowanych postacią papieża jest to zapewne ważna informacja.

Świadectwo to już kolejna w ostatnich latach produkcja o tej tematyce. W Elblągu największym powodzeniem filmy o Janie Pawle II cieszyły się w ostatnich latach życia papieża i tuż po Jego śmierci, kiedy - także za sprawą mediów - miliony Polaków żyły tym smutnym wydarzeniem. Kolejne produkcje przyciągały już mniej widzów…

Na razie na projekcje Świadectwa w kinie Światowid bilety rezerwują głównie grupy z parafii oraz szkoły. Czy będzie to sukces kasowy i frekwencyjny? Kiniarze mają taką nadzieję.

W Światowidzie Świadectwo będzie można oglądać od 17 października do 6 listopada. Bilet kosztuje 12 złotych. Jeśli do kina wybierze się cała grupa, bilet dla jednej osoby będzie kosztował 10 złotych.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11231
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7587695

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.