Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.09.2008 03:44 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Edyta Machul Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Na planie filmowym nie lubię się nudzić - posłuchaj!
Aktorzy przygotowując się do zdjęć filmowych przeszli serię treningów, fot.: kadr z filmu
Aktorzy przygotowując się do zdjęć filmowych przeszli serię treningów, fot.: kadr z filmu
32 dni w lecie i 10 dni zimą - tyle dni zdjęciowych potrzebowali twórcy filmu Boisko bezdomnych. Z reżyserką Katarzyną Adamik, aktorem Bartoszem Topą oraz dziennikarzem Michałem Bursztą rozmawiała w Elblągu Edyta Machul.

Jacek Mróz, główny bohater filmu, czterdziestoletni były zawodnik reprezentacji Polski, którego karierę przerwała kontuzja. Życiowy rozbitek zatrzymał się na Dworcu Centralnym. Tam spotyka podobnych do siebie ludzi i formuje z nich drużynę piłkarską.

W jej skład wchodzą między innymi Indor, były marynarz a potem więzień, Ukrainiec Mitro - niedoszły radziecki kosmonauta z klaustrofobią, oszalały na punkcie światowego spisku bankowiec zwany Ministrem, były Ksiądz alkoholik, gruby Wariat i bezrobotny Górnik.

Drużynie z Dworca Centralnego udaje się wyjechać za granicę, na Mistrzostwa Świata Bezdomnych.

Film dokumentuje nie tylko kolejne wspólne zmagania drużyny, ale - poprzez retrospekcje - pokazuje też prywatne historie bezdomnych.

Mogłoby się wydawać, że obraz dotykający trudnego problemu bezdomności to film z kategorii „ambitnych", szary i smutny. Tymczasem reżyserka zaskakuje swoim podejściem do tematu. Boisko bezdomnych jest opowieścią o sile, która płynie z przyjaźni i pasji. Budzi nadzieję.

Warto również zwrócić uwagę na obsadę aktorską - Katarzyna Adamik dała im szansę zagrania postaci innych, niż do tej pory, bo - jak sama stwierdziła - "nie lubi nudzić się na planie filmowym".

- Film jest inspirowany prawdziwą historią. Mistrzostwa bezdomnych w piłce nożnej odbywają się naprawdę i Polacy, w co może trudno uwierzyć, odnoszą w nich sukcesy - tłumaczy reżyserka w rozmowie z Edytą Machul:Bartosz Topa zagrał bezdomnego o przydomku Górnik:

O wrażenia po obejrzeniu filmu zapytaliśmy dziennkarza Michała Bursztę:


Katarzyna Adamik, Bartosz Topa i Michał Burszta byli gośćmi Replik Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, które odbyły się w elbląskim kinie Światowid.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11275
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7905134

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.