Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 21.08.2008 01:05 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł., Agnieszka Jarzębska Placówka:Biblioteka Elbląska
Moda na obciach
W konferencji weźmie udział 150 naukowców i praktyków z całej Polski
W konferencji weźmie udział 150 naukowców i praktyków z całej Polski
„Obciach” jako słowo - klucz do dyskusji o stanie kultury i życia społecznego - naukowcy i praktycy będą o tym debatować na konferencji, która we wrześniu odbędzie się w Bibliotece Elbląskiej.

Interdyscyplinarna konferencja Moda na obciach - co Polacy robią z kulturą popularną? ma być okazją do spotkania przedstawicieli nauki z twórcami, animatorami kultury, dziennikarzami i samorządowcami.

Referaty wygłoszą m.in. prof. Jerzy Bralczyk, prof. Wiesław Godzic, prof. Jacek Sobczak, prof. Wiesław Władyka, dr Mariusz Czubaj i dr Mirosław Pęczak.

Honorowym gościem będzie wykładowca paryskiej Sorbony i felietonista tygodnika Polityka prof. Ludwik Stomma.

Oto, co na temat przedsięwzięcia piszą organizatorzy:

"Nie ulega wątpliwości, że kultura popularna w różnych swoich przejawach stanowi dziś w Polsce nurt dominujący zarówno w ofercie medialnej, jak i w preferencjach znakomitej większości naszego społeczeństwa.

Trzeba tę sytuację zrozumieć i ocenić, bo jej konsekwencje rzutują nie tylko na teraźniejszość, ale i na przyszłość partycypacji w kulturze Polaków.

Szczególnego namysłu wymaga sposób, w jaki korzysta się z treści służących rozrywce, których ilość rośnie wraz z rozwojem tzw. kultury tabloidowej.

Niemniej ważne jest zwrócenie uwagi na funkcjonowanie kultury popularnej w zależności od kontekstów społecznych, utrwalonych nawyków, specyfiki lokalnej i środowiskowej.

Z kultury popularnej korzystają wszyscy, co nie znaczy, że każdy tak samo. Chcemy, by specjaliści z różnych dziedzin wiedzy o kulturze, artyści i organizatorzy życia kulturalnego wypowiedzieli się w tych sprawach i podzielili się swoimi doświadczeniami”.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłosić można się do końca sierpnia.

Jak informuje Arkadiusz Kowalczyk z Biblioteki Elbląskiej, organizatorzy przewidzieli 150 miejsc, a każdego dnia zapisuje się po około dziesięć osób.

Szczegółowe informacje oraz program jest na stronie internetowej Biblioteki Elbląskiej:Konferencja, którą książnica organizuje wspólnie ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej, odbędzie się dzięki pomocy ministerstwa kultury.

Honorowy patronat objęli: minister kultury, marszałek Warmii i Mazur, prezydent Elbląga oraz Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11275
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7905140

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.