Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.04.2008 11:33 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:M.Stando, A.Jarzębska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Włóczędzy Dharmy
Pierwsza edycja festiwalu cieszyła się dużym zainteresowaniem
Pierwsza edycja festiwalu cieszyła się dużym zainteresowaniem
W najbliższą sobotę, w elbląskim kinie Światowid, rusza festiwal Włóczędzy Dharmy. Do środy, 30 kwietnia, będzie można zobaczyć 10 filmów.

Festiwal wziął swoją nazwę od tytułu powieści Jacka Kerouaca, beatnika i buddysty.

Będzie to druga edycja ogólnopolskiej imprezy. W tym roku zagości ona w 15 kinach w całej Polsce.

Jak zapowiadają organizatorzy, filmy zaprezentują sylwetki największych mistrzów duchowych naszych czasów, podróżników i odkrywców, bez których mądrości, odwagi i pasji poznawania świata, Zachód i Wschód nie zbliżyłyby się do siebie.

Festiwal ma też być próbą pokazania kultury i duchowości Wschodu oraz jej związków z Zachodem.

Do zobaczenia będą produkcje najnowsze, a także starsze; dzieła reżyserów z całego świata.

Duński Buddyzm we współczesnym świecie (sobota, 26 kwietnia, godz. 18) mówi o filozofii i ludziach, którzy w codziennym życiu łączą nauki buddyjskie z kulturą Zachodu.

Kanadyjczyk Wade Davis jest pisarzem, odkrywcą i antropologiem; według National Geographic to jeden z Odkrywców Tysiąclecia. Nauka o stanie umysłu (sobota, 26 kwietnia, godz. 19) jest jego duchową podróżą przez Himalaje do Nepalu.

Mnisi w laboratorium (niedziela, 27 kwietnia, godz. 18) to francuski dokument o tym, dlaczego nowoczesna nauka interesuje się medytacją.

Holenderski film W poszukiwaniu królestwa Shang Shung (niedziela, 27 kwietnia, godz. 19) opowiada o mnichu i amerykańskim fotografie, którzy wyruszają z Katmandu, by znaleźć legendarne królestwo Shang Shung, gdzie powstała starsza, niż buddyzm, religia Bon.

Z kolei Dom smoka (poniedziałek, 28 kwietnia, godz. 18) jest o młodych mieszkańcach Bhutanu, którzy żyją w zupełnie innych środowiskach. Jeden jest mnichem, drugi - pierwszym w swoim kraju… didżejem.

Kanadyjski film Świat według mojego nauczyciela Dzongsara Khentse Norbu (poniedziałek, 28 kwietnia, godz. 19) przedstawia sylwetkę uzależnionego od piłki nożnej buddyjskiego lamy, reżysera filmowego i - obywatela świata Khentse Norbu.

Z Sikkimiu do Zakazanego Tybetu (wtorek, 29 kwietnia, godz. 18) przypomina postać Alexandry David – Neel, francuskiej pisarki, podróżniczki, anarchistki i buddystki.

Duch Tybetu - Życie i świat Dilgo Khyentse Rinpocze (wtorek, 29 kwietnia, godz. 19) to dokument francuskiego mnicha i uznanego fotografa, Matthieu Ricarda.

Do zobaczenia będzie też film o Bhutanie (środa, 30 kwietnia, godz. 18), kraju w Himalajach wielkości Szwajcarii. Przez ponad 1000 lat Bhutan żył w izolacji od świata. Obecny król wprowadza reformy i modernizuje państwo pod hasłem "Narodowe szczęście brutto jest ważniejsze od produktu narodowego brutto". Autor obrazu postanowił sprawdzić, jak to działa w praktyce.

Ostatnim akordem festiwalu będzie Lazurowy Budda (środa, 30 kwietnia, godz. 19) rzecz o skarbach tybetańskiej medycyny.

1200 lat temu w Tybecie powstał złożony system medyczny. Tybetańczycy zrozumieli, jak umysł wpływa na ciało, doskonale poznali ludzki organizm, nauczyli się robić leki z roślin i minerałów. Większość swojej wiedzy zachowali na specjalnych malowidłach zwanych tankami…

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11213
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7459702

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.