Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 26.03.2008 02:26 Miasto:Olsztyn Kategoria:Stowarzyszenia Autor:Edyta Machul Placówka:Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
Wirtualne muzeum wsi
www.ogniwa-tratwa.pl
www.ogniwa-tratwa.pl
Historia o bagnie, na którym słychać było dźwięk dzwonów. O adoratorze, który gonił wybrankę swojego serca, bo kiedyś „to za miłością trzeba się było nabiegać". O cudach, o wojnie, o sowietach - to zaledwie kilka opowieści zapisanych w internetowej Księdze Ogniw, którą stworzyli młodzi ludzie pod wpływem rozmów z najstarszymi mieszkańcami wsi Warmii i Mazur

Spotykali się ze starszymi ludźmi siedmiu wielokulturowych wsi, zbierali ich opowieści, fotografie, nagrywali pieśni - umieścili wszystko na multimedialnej stronie internetowej www.ogniwa-tratwa.pl jako Księga Ogniw. Teraz każdy może przeczytać wspomnienia mieszkańców wsi: Chełchy - Lega, Prostki, Rożyńsk, Skomack Wielki, Szczecinowo, Stare Juchy i Żelazna Góra.

Okazało się, że kraina kojarzona jedynie z miejscem byłych pegeerów odkryła przed młodymi ludźmi fascynującą tajemnicę.

Zebrane dawne historie i opowieści, archiwalne fotografie i dokumenty umieszczone w Internecie stały się pewnego rodzaju „wirtualnym muzeum wsi".

Muzeum niezwykle żywym i poruszającym, bo jak czytamy na stronie: - Księga Ogniw jest próbą podzielenia się z innymi cząstką daru, który otrzymaliśmy w czasie naszych wędrówek i spotkań z najstarszymi mieszkańcami. Spotykaliśmy Polaków, Mazurów, Niemców, Ukraińców. Dzięki nim, w każdej z wiosek otwierała się przed nami ogromna i niezwykła przestrzeń ludzkich przeżyć, doświadczeń i związków - Ogniw Pamięci.

W Księdze Ogniw znalazło się mnóstwo opowieści niezwykłych, bo napisało je życie. Jest tu kilka historii o młodzieńczej miłości. O adoratorze, który gonił wybrankę swojego serca, bo „wtedy to za miłością trzeba się było nabiegać". Historia o bagnie, na którym słychać było dźwięk dzwonów. O cudach, o wojnie, o sowietach , o łyżeczce i wiele innych. Czyta się je jak zbiór baśni, a przecież to wydarzyło się naprawdę. Dowód na to? Stare pożółkłe fotografie rozmówców i ich rodzin, takie które trzyma się w kufrze na strychu i pokazuje jedynie najbliższym. Teraz możemy zobaczyć je na stronie internetowej, teraz dostępne są wszystkim.

Mało tego, twórcom Księgi Ogniw udało się o wiele więcej. Udało im się przekazać ducha tych opowieści, ducha tych wieczorów przesiedzianych na rozmowach i... i jak się okazuje wspólnym śpiewie. Na stronie znajdują się pliki audio - tak więc słyszymy zagrany na akordeonie przedwojenny walczyk, czy wyśpiewaną pieśń pożegnalną, albo piosenkę o córkach młynarza.

Czytelnika porusza prostota opowieści, humor lub powaga historii. W jednym momencie zaśmiewa się do łez, żeby za chwilę z policzka otrzeć łzę wzruszenia.

Odwiedzając stronę www.ogniwa-tratwa.pl poczułam, że właśnie natknęłam się na coś niesamowicie ważnego. Przypomniały mi się czasy spędzone na kolanach u dziadka, który opowiadał, jak uciekał, jako mały chłopiec, przed Niemcami. Na chwilę powróciło tamto uczucie bliskości, ciekawości i podziwu. Otwierając wirtualna Księgę - poczułam się właśnie jak na spotkaniu z dziadkiem. I tylko spokoju mi nie daje myśl, że nie przyszło mi do głowy zrobić tak, jak uczestnicy projektu - zapisać te dziadkowe opowieści, zebrać zdjęcia, nauczyć się tych pięknych przed- i po - wojennych pieśni.

Wiem, że często będę odwiedzała strony Księgi - stały się dla mnie, jak zapomniany, ale na szczęście odkopany po latach, skarb.

Księga powstała w ramach programu „Ogniwa", którego celem było odnawianie relacji międzygeneracyjnych. Program realizowany był przez Stowarzyszenie „Tratwa" i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11362
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8810770

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.