Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.03.2008 02:55 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:Inf. nadesłana, EM Placówka:Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu
Przywrócić do świetności
W czwartek o rewitalizacji zabytków Starego Miasta w Elblągu mówić będzie dr hab. Maria Lubocka-Hoffmann. Na otwarty wykład zaprasza Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.
Wykład odbędzie się w o godzinie 16 w sali 113/114 w budynku na ulicy Wojska Polskiego 1 w Elblągu.

- Dr hab. Maria Lubocka-Hoffmann jest profesorem na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz kuratorem ds. konserwacji zamków w Malborku i Kwidzynie w Muzeum Zamkowym w Malborku - informują organizatorzy wykładu.

W 1983 roku opracowała metodę retrowersji - nowy sposób odbudowy zniszczonych miast historycznych. Jest autorką konserwatorskiego programu odbudowy Starego Miasta w Elblągu, setek programów konserwacji zabytków ruchomych oraz konserwacji, restauracji i odbudowy zabytków nieruchomych, a także kilku programów rewaloryzacji, odbudowy i retrowersji starych miast. Była polskim ekspertem PKN ICOMOS w sprawie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miast Pecz (Węgry) i Lwów (Ukraina). Pełniła funkcję konsultanta rewaloryzacji zabytków w Bańskiej Szczawnicy (Słowacja) i w Wilnie. Brała też czynny udział w wielu konferencjach naukowych w kraju i za granicą.

W latach 1998-2002 współrealizowała cykl popularno-naukowych filmów o wspólnym, polskim i niemieckim, dziedzictwie kultury na terenie dawnych Prus. Film pt. Malbork - wspólne dziedzictwo w 1999 roku zdobył główną nagrodę na ogólnopolskim Festiwalu Filmów Naukowych w Krakowie. Organizowała ogólnopolskie konferencje konserwatorskie oraz międzynarodową konferencję ICOMOS pn. Odbudowa miast historycznych (Elbląg 1997). W latach 1995-1998 była członkiem Programu Rządowego Ratowanie Miast Historycznych pod auspicjami Ministra Kultury i Sztuki. Należy do Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS.

W uznaniu osiągnięć otrzymała nagrodę zespołową Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa za Miejscowy Plan Ogólny Zagospodarowania Przestrzennego Elbląga (1989 r.), Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami (1983, 1997), Złoty Krzyż Zasługi (2001), Honorowe Obywatelstwo Fromborka, wyróżnienie Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

Wydała książki: Elbląg Stare Miasto, Zamek w Malborku. Historia, architektura, konserwacja oraz Miasta historyczne północnej i zachodniej Polski. Zniszczenia i programy odbudowy - wszystkie w polskiej i niemieckiej wersji językowej.
Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11887
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10748040

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.