Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.03.2008 05:54 Miasto:Elbląg Kategoria:E-KULTURA TV Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów SEKA
50. Tygiel - do czytania i oglądania!
Logo kwartalnika
Logo kwartalnika
Jutro, w środę, 19 marca, w elbląskim klubie Krypta, odbędzie się promocja 50. numeru kwartalnika Tygiel i wieczór autorski poety Wiktora Mazurkiewicza. Do części nakładu Tygla jest dołączona płyta DVD z naszymi reportażami.

W jubileuszowym numerze kwartalnika znalazły się m.in. teksty ks. Stefana Ewertowskiego, doktora Janusza Hochleitnera, dr Wiolety Engler, a także Andrzeja Chodubskiego, Leonarda Przyjemskiego, dr Izabeli Seredochy, Janusza Marii Moździerza, Jarosława Denisiuka czy redaktora naczelnego doktora Ryszarda Tomczyka.

W tekście Jak Roman Fus karmił wykastrowanego kota Jan Miłoszewski przypomina zmarłego w ubiegłym roku cenionego elbląskiego artystę plastyka.

Janusz Charytoniuk wspomina pierwsze lata pobytu w Elblągu, a w jednym ze swoich kilku zamieszczonych w 50. numerze tekstów Ryszard Tomczyk omawia niedawne premiery elbląskiego teatru: Calineczkę i Opowieść wigilijną.

To tylko niektóre tematy z ponad 140-stronicowej publikacji.

Bohaterem drugiej części spotkania będzie poeta Wiktor Mazurkiewicz i jego książkowy debiut - tomik Nadewszystkość.

65-letni twórca urodził się w Bydgoszczy, z wykształcenia jest inżynierem geodetą i razem z rodziną mieszka w Elblągu.

Jak przypominają organizatorzy wieczoru, w swoich wierszach Wiktor Mazurkiewicz „daje wyraz niegasnącej miłości do ukochanej żony Bożenny, od lat chorej na stwardnienie rozsiane. To ona jest jego „księżniczką" i „hrabianką Truszkowską", o których opowiada w swej poezji”.

Jeśli znamieniem poezji współczesnej jest stronienie od bezpośredniego wyrazu uczuć, od egzaltacji i tzw. - że posłużę się językiem Przybosia - „liryczenia”, wiersze Wiktora w tym zakresie nie usiłują zdążać z modą. Równocześnie jednak wolne są od banalności, ujmują swą powściągliwością wyrazu, jak i także „niemodną” szczerością, choć liryczna szczerość dawno już nie stanowi miary wartościowania poetyckiego – pisał w poprzednim Tyglu Ryszard Tomczyk.

50. numer kwartalnika jest wyjątkowy także z tego powodu, że jest multimedialny.

Na płycie DVD dołączonej do części nakładu znajdziecie Państwo pięć reportaży o wybitnych twórcach i artystach: Ryszardzie Tomczyku, Ryszardzie Skotnickim, Mirosławie Dziewiałtowiczu, Krystynie Szostak i Stefanie Muli.

Reportaże przygotowali dziennikarze www.eswiatowid.pl: Maciej Kisiel, Krzysztof Chaja i Agnieszka Jarzębska.

Wydanie płyty było możliwe dzięki współpracy redakcji Tygla oraz dyrekcji Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid, które jest wydawcą portalu www.eswiatowid.pl

Promocja rozpocznie się o godz. 17.

Wstęp jest wolny.


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11596
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9927505

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.