Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Śląski wunderteam
Na wystawę zaprasza Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej, na zdj. internetowa strona stowarzyszenia
Na wystawę zaprasza Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej, na zdj. internetowa strona stowarzyszenia
Losy znanych piłkarzy to okazja do refleksji na temat tożsamości Górnego Śląska - dziś, w Olsztynie, wernisaż wystawy o Górnoślązakach w reprezentacjach Polski i Niemiec.
Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że postaci tak znane, jak Ernst Wilimowski (Pradulla), Gerard Cieślik, Ernst Pohl, Miroslav Klose czy Lukas Podolski, symbolizują skomplikowane dzieje Górnego Śląska i tysięcy jego mieszkańców.

Jest to też okazja, by przypomnieć, jak wielu utalentowanych piłkarzy ma górnośląskie korzenie i jak w związku z zawiłą historią regionu grali w reprezentacjach narodowych zarówno Polski, jak i Niemiec.

Jak przypomina Ksymena Zawada z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, dwie wojny, powstania śląskie, plebiscyt, stalinizacja życia politycznego i publicznego w okresie powojennym i kolejne fale wyjazdów do obu państw niemieckich na trwałe zmieniły oblicze Górnego Śląska.

Dlatego od ponad 80 lat jego mieszkańcy posiadają różne paszporty, ale również grają w różnych reprezentacjach i kibicują różnym narodowym zespołom.

- Zaprezentujemy górnośląski „wunderteam” (11 + 4), któremu nie było dane wystąpić razem na boisku. Kariery wybranych przez nas zawodników miały miejsce w różnych okresach, a sami piłkarze byli lub są obywatelami zarówno Polski, jak i Niemiec - wyjaśnia Ksymena Zawada. - Wystawa pokazuje światowej rangi sportowców, którzy pod wpływem wydarzeń politycznych nieraz musieli dokonywać najtrudniejszych wyborów, sportowych i życiowych. W świetle zawieruchy XX wieku osiągnięcia śląskich futbolistów są pouczającą lekcją historii regionalnej i lokalnej. Jednocześnie nigdy nie zrozumiemy ich losów, jeśli na dzieje Górnego Śląska nie spojrzymy z szerszej, europejskiej perspektywy.

Ekspozycja Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej piłkarskiej reprezentacji narodowej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku po raz pierwszy wyjechała poza granice województw: śląskiego i opolskiego.

Jej twórcy podkreślają, że od momentu "premiery" na Stadionie Śląskim w Chorzowie, w czerwcu ubiegłego roku, cieszy się niesłabnącą popularnością.

- Media lokalne i regionalne, ale także ogólnopolskie, za każdym razem podkreślały wyjątkowość projektu - informuje Ksymena Zawada.

Wystawie towarzyszy publikacja na temat górnośląskich piłkarzy oraz dwujęzyczny przewodnik.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 16, w siedzibie Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej, przy ul. Partyzantów 3.

Ekspozycja będzie czynna do 21 grudnia.

Wstęp jest wolny.


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11257
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7736687

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.