Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 26.11.2007 12:36 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesłana: A. Kowalczyk, AJ Placówka:Biblioteka Elbląska
Pożegnanie z IV RP?
Okładka książki
Okładka książki
Prof. Wiesław Władyka oraz Mariusz Janicki, znani publicyści i autorzy książki Cień Wielkiego Brata: ideologia i praktyka IV RP będą bohaterami środowego spotkania w Salonie Polityki w Elblągu.

Arkadiusz Kowalczyk z Biblioteki Elbląskiej przypomina, że książka to zbiór artykułów, które przez ostatnie dwa lata ukazywały się na łamach Polityki.

Wiesław Władyka i Mariusz Janicki analizują w nich ideologię IV RP, a także sposób i styl sprawowania władzy przez braci Kaczyńskich. Zestawiają również hasła i obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości z ich realizacją.

„Na którymś z redakcyjnych spotkań uznaliśmy, że w tej zapowiadającej się niebanalnie sytuacji powinniśmy powołać specjalny zespół autorski, który mniej będzie zajmował się opisem bieżącej polityki, a bardziej ideologią, retoryką, aksjologią IV RP oraz jej zderzeniami z praktyką rządzenia - wspomina Jerzy Baczyński, redaktor naczelny Polityki. - Misji specjalnej podjęli się: Mariusz Janicki, szef działu politycznego tygodnika oraz nasz komentator, wybitny historyk prof. dr hab. Wiesław Władyka. Jak się wkrótce miało okazać, powołaliśmy do życia parę publicystycznych bliźniaków: nikt, poza nimi, nie wie, w jaki sposób dzielą się pracą przy kolejnych tekstach, ale już po paru pierwszych publikacjach duetu Janicki-Władyka mieliśmy wrażenie, że tworzą oni nową jakość w polskiej publicystyce politycznej, łącząc politologiczną i historyczną kompetencję z bardzo atrakcyjnym językiem opisu. (...) Fascynujące eseje Janickiego i Władyki to prawdziwy „niezbędnik wyborcy". Książka nosi tytuł „Cień Wielkiego Brata", dopuszczając wszelkie skojarzenia z Braćmi, zwłaszcza z jednym z nich. A także z Orwellem. Zwracam wszakże uwagę na słówko „cień" - zawiera ono i przestrogę, i nadzieję. (…) To jedna z najlepszych książek politycznych, jakie czytałem. Śmiem twierdzić, że zdecydowanie lepsza niż polityka, jaką opisuje".

Wieczór rozpocznie się o godz. 18 i poprowadzi go Mirosław Pęczak.

Wstęp jest wolny.

Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11745
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10403587

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.