Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.11.2007 02:23 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesłana A. Kowlaczyk, EM Placówka:Biblioteka Elbląska
W życiu wszystko jest...
Podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki
Podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki
... nijakie, połowiczne. W literaturze może być doskonałe - to słowa Antoniego Libery - pisarza, krytyka literackiego, tłumacza i reżysera, z którym spotkanie odbędzie się w czwartek 29 listopada w Bibliotece Elbląskiej.
Wieczór autorski rozpocznie się o godzinie 18 w Sali Audiowizualnej i odbędzie się w ramach realizowanego pod patronatem Instytutu Książki Dyskusyjnego Klubu Książki.

Antoni Libera od lat zajmuje się twórczością Samuela Becketta, tłumacząc ją na język polski i wystawiając w teatrze. Uważany za najznakomitszego beckettologa, przez samego Becketta nazywany swoim ambasadorem w Europie Wschodniej. Przełożył, opracował krytycznie i wydał wszystkie dzieła dramatyczne tego pisarza, część jego utworów prozą oraz eseje i wiersze. W Polsce sztuki Becketta realizował głównie w teatrach w Warszawie i w Teatrze Telewizji. Dramaty Becketta wystawiał też w oryginale, m.in. na deskach teatrów w Londynie, Dublinie, Nowym Jorku i Melbourne.

Swoim pierwszym utworem literackim wywołał niezwykłe zamieszanie na polskiej scenie literackiej - wszak nie co dzień zdarzają się debiuty pięćdziesięciolatków i to debiuty w takim stylu. Powieść Madame wygrała konkurs prozatorski wydawnictwa Znak, Libera został nominowany do największej polskiej nagrody literackiej (Nike 1999) i uhonorowany nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego. Utwór wydano między innymi w USA, Niemczech, Japonii i na Węgrzech.

Pytany, czy dzieje platonicznej młodzieńczej miłości są rodzajem autobiografii, zaprzecza i z zapałem zapewnia: Literatura nie jest naśladowaniem życia! Ona jest sublimacją życia. W życiu wszystko jest marne, nijakie, połowiczne. W literaturze może być doskonałe, co nie znaczy, że takie jest życie. Ale na tym polega istota literatury.

Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11745
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10404203

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.