Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.05.2007 08:29 Miasto:Olsztyn Kategoria:Książka Prasa Autor:inf. nadesłana,J.K-D Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Kraina ludzi obdarzonych talentem
Wawrzyn - literacka nagroda Warmii i Mazur
Wawrzyn - literacka nagroda Warmii i Mazur
Dziś, 16 maja o godz. 11.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody Naukowej marszałka województwa warmińsko-mazurskiego oraz wręczenie Wawrzynu - literackiej nagrody Warmii i Mazur za 2006 rok.

Nazwiska laureatów do ostatniej chwili trzymane są w tajemnicy.
- Historyczny region, w obrębie którego dziś znajdują się Warmia, Mazury i Powiśle to kraina ludzi, obdarzonych talentem - mówi marszałek Jacek Protas.

Z tych ziem pochodzi pięciu noblistów - Emil von Behring (pierwszy w historii Nobel z medycyny ), Walter Herman Nerts (Nobel z fizyki), Wilhelm Wien (też fizyka), Otto Wallach (chemia) i Fritz Lipmann (medycyna).
Stąd pochodzi także Max Colpet vel Kolpenicki, który pisał piosenki dla Marleny Dietrich, a potem razem z nią wyemigrował do USA. Oczywiście mamy też sławnych Polaków - Kopernik, Hozjusz, Krasicki, Nowowiejski.

Sławnych Polaków mamy także współcześnie. I współczesny symbolem tych talentów jest nagroda naukowa oraz Wawrzyn - literacka nagroda Warmii i Mazur.

Nagrodę naukową marszałek przyznaje za szczególne osiągnięcia naukowe, mające praktyczne znaczenie i przełożenie na rozwój społeczno-gospodarczy województwa.

Nagroda ma już swoją historię, jest przyznawana od 2000 roku i osiągnięcia, które zostały wyróżnione, znalazły zastosowanie w praktyce.

W Starym Ratuszu zostanie także wręczony Wawrzyn.
- Jest się czym pochwalić, mieszkają u nas twórcy, których czyta się nie tylko na Warmii i Mazurach - mówi Jacek Protas. - Nagroda jest wręczana od 2004 roku i z roku na rok wybór jest trudniejszy.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11361
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8805175

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.