Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.04.2007 01:26 Miasto:Olsztynek Kategoria:Muzea Autor:Elżbieta Kaczmarek, EM Placówka:Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku
Radziuszki i kafle
fot. Karolina Głowniak
fot. Karolina Głowniak
Wystawę „Co nam zostało z tamtych lat..." Sztuka ludowa na Warmii i Mazurach dawniej i dziś można oglądać w muzeum w Olsztynku.
Ekspozycja podzielona jest na działy: rzeźba, plecionkarstwo, garncarstwo, kowalstwo, kaflarstwo, meblarstwo, malarstwo, tkactwo i strój ludowy. W każdym z nich prezentowane są obiekty dawnej i współczesnej sztuki ludowej naszego regionu, który od pradziejów - jak informują organizatorzy wystawy - stanowił pogranicze etniczne, spotykały się tu wpływy bałtyjskie, słowiańskie i germańskie. Dzięki nim na naszym regionie ukształtowała się kultura ludowa o specyficznych cechach.

Za jej wyróżniki można uznać rzeźbę sakralną, którą reprezentują postacie świętych umieszczane w kapliczkach przydrożnych występujących na katolickiej Warmii, kafle mazurskie wytwarzane przede wszystkim w Pasymiu, Szczytnie i Nidzicy, niezwykle charakterystyczne tkaniny należące do typu nadbałtyckich „radziuszek" oraz element warmińskiego stroju odświętnego jakim były złotem wyszywane czepce zwane „twardymi myckami" autorstwa zakonnic Katarzynek z konwentu w Braniewie.

Na terenie Warmii i Mazur po 1945 r. miały miejsce wielkie migracje ludności. Przeważająca większość rdzennych mieszkańców tej ziemi wyemigrowała. Na ich miejsce przybyli osadnicy z różnych regionów Polski, zwłaszcza z kresów wschodnich przynosząc ze sobą własną kulturę. Z upływem czasu z tych różnorodnych elementów kulturowych powstała nowa jakościowo kultura.

Zamierzeniem organizatorów wystawy było przedstawienie dawnej sztuki ludowej Mazurów i Warmiaków i sztuki tworzonej przez nowych mieszkańców Warmii i Mazur.
Chcieliśmy pokazać nie tylko to co nowe w kulturze ludowej - informują - ale i to co stanowi kontynuację dorobku poprzednich pokoleń.

Dawna kultura ludowa czerpała wzorce i inspiracje ze sztuki stylowej. W ostatnich latach następuje proces odwrotny - kultura ludowa staje się inspiracją dla artystów profesjonalnych. Stąd na wystawie znalazły się tkaniny autorstwa artysty - plastyka Barbary Hulanickiej stosującej w swych pracach technikę dwuosnowową z wykorzystaniem motywów typowych dla tkactwa ludowego naszego regionu.

Współczesna kultura coraz szybciej traci swoje cechy regionalne, ulega urbanizacji i unifikacji. Dotyczy to również sztuki ludowej. Prezentowana wystawa jest więc poniekąd pożegnaniem ze sztuką ludową. Jest równocześnie pożegnalnym prezentem dla Dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, Tadeusza Kufela, który kierował nim przez ostatnie 20 lat.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11890
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10758809

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.