Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.03.2007 12:21 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:Edyta Machul, AJ Placówka:Brak
Elbląg znany i nieznany
W  najbliższych dniach pojawi się czwarty numer kwartalnika
W najbliższych dniach pojawi się czwarty numer kwartalnika
Ślady Karola Wojtyły, żuławskie cmentarze i rodzinne korzenie kanclerz Niemiec - o tym i wielu innych sprawach można przeczytać w ostatnim numerze Magazynu Elbląskiego.

Czwarty numer kwartalnika pojawi się wkrótce. W kioskach, sklepach i księgarniach wciąż jeszcze jest trzeci numer tego pisma.

Magazyn, którym kieruje Marzenna Bracka - Kondracka, zajmuje się sprawami Elbląga i regionu elbląskiego.

Wydawca chce, by materiały, które publikuje, były źródłem informacji, np. dla nauczycieli zajmujących się edukacją regionalną.

Tematy podejmowane na łamach kwartalnika dotyczą współczesności i przeszłości, często tej mniej znanej, dlatego do szeregu tekstów można wracać po czasie, bez obaw o to, że są już nieaktualne.

Trudno też nie odnieść wrażenia, że w wielu artykułach Elbląg i okolice jawią się jako miejsca pełne magicznych zakątków, miejsca o bogatej, interesującej historii, którą tworzyli i tworzą niezwykli ludzie.

Pismo ma poręczny format. Drukowane jest na wysokiej jakości papierze. Jest bogate w zdjęcia. W trzecim numerze Magazynu są np. fotografie dziesięciu autorów.

W tym numerze znalazło się dwadzieścia tekstów. W gronie piszących są m.in. historycy, konserwatorzy zabytków i elbląscy dziennikarze.

Paweł Płoski opowiada o pierwszym udokumentowanym przedstawieniu teatralnym w Elblągu. Odbyło się ono we wrześniu 1536 roku, z inicjatywy Holendra Wilhelma Gnapheusa, pierwszego rektora Gimnazjum Elbląskiego. Działo się to w okresie, gdy miasto było nie tylko znaczącym ośrodkiem handlu, ale i kultury.

Janusz Charytoniuk przypomina historyczne źródła legendy o Piekarczyku. Tekst Jerzego Domino, elbląskiego artysty i historyka sztuki, Na żuławskich cmentarzach pełen jest szczegółowych informacji o nagrobkach chrześcijańskich, protestanckich, żydowskich i mennonickich. Są też zdjęcia nekropolii w Markusach, Stogach, Lubiszewie i Mątowach Wielkich.

Katarzyna Panimasz w cyklu Śladami wielkich rodów tym razem przybliża dzieje rodziny Zu Dohna. Odwiedzamy siedziby tego rodu w Słobitach, Gładyszach, Karwinach, Ławkach i Dawidach.

O Elbląskim Aeroklubie, który świętuje pięćdziesięciolecie istnienia, przeczytamy w tekście Niebo nad Elblągiem. Są też wspomnienia z dwudziestu lat istnienia Elbląskiego Klubu Tańca Jantar. O początkach klubu, pierwszych turniejach i zwycięstwach opowiada Marii Wojtasiak trener i dyrektor Centrum Kultury Światowid Antoni Czyżyk.

W piśmie znajdziemy również wywiady z prezydentem Henrykiem Słoniną, starostą Sławomirem Jezierskim oraz Grażyną Komorską, która m.in. maluje na jedwabiu, tworzy batiki i ceramikę.

Są wreszcie artykuły: o kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną, partnerskiej współpracy Elbląga i angielskiego West Wiltshire, elbląskich korzeniach kanclerz Niemiec Angeli Merkel, a także o aktywnych mieszkańcach wsi Aniołowo i wystawie prac Zdzisława Beksińskiego.

W wybranych kioskach, księgarniach, sklepach czy stacjach benzynowych Magazyn kosztuje około 15,5 złotego. Można go także kupić w wydawnictwie Uran, przy ul. Giermków. Wtedy za egzemplarz zapłacimy niecałe 11,5 złotego.


Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone.


Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.


Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
|2007-04-06 13:34:56
 
michal
|2007-04-04 08:45:03
michal
 
test
|2007-04-04 08:44:50
test
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11745
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10405007

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.