Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.03.2007 12:00 Miasto:Elbląg Kategoria:Książka Prasa Autor:A. Kowalczyk, EM, AJ Placówka:Biblioteka Elbląska
Na co dzień i od święta
fot. nadesłana
fot. nadesłana
50. urodzinom tygodnika Polityka będzie poświęcony dzisiejszy Salon Polityki w Bibliotece Elbląskiej.

W wieczorze wezmą udział przedstawiciele szacownej redakcji. Obok redaktora naczelnego Jerzego Baczyńskiego, swój udział zapowiedzieli: Janina Paradowska, która komentuje wydarzenia polityczne, szef działu kulturalnego Zdzisław Pietrasik i Mariusz Janicki, który kieruje działem politycznym.


Gospodarzem Salonu będzie publicysta Mirosław Pęczak.

Oprócz dyskusji w planach jest pokaz filmu Winda, który opowiada o trudach wydawania popularnego czasopisma. Będzie również można kupić książki napisane przez autorów Polityki


Spotkanie w Sali Koncertowej rozpocznie się o godz. 18.


Wstęp jest wolny.

****

Pierwszy numer Polityki ukazał się w marcu 1957 roku. Poprzednikami Jerzego Baczyńskiego na fotelu redaktora naczelnego byli kolejno: Stefan Żółkiewski, Mieczysław Rakowski i Jan Bijak.


Od 1992 roku przyznawane są Paszporty Polityki, prestiżowe nagrody dla wybitnych twórców i animatorów kultury.


Pismo organizuje również akcję fundowania stypendiów dla młodych, obiecujących naukowców.

Pod względem wielkości sprzedaży Polityka, od marca 2004 roku, jest na pierwszym miejscu wśród polskich tygodników opinii.

Jerzy Baczyński jest redaktorem naczelnym Polityki od 13 lat. Od 8 lat jest prezesem Spółdzielni Pracy Polityka, a od 11 lat - przewodniczącym rady nadzorczej Inforadia, właściciela ogólnopolskiej rozgłośni radiowej TOK FM.

Jest autorem i współautorem kilku książek, m.in. 800 dni - z Leszkiem Balcerowiczem oraz Teczki liberałów - z Janiną Paradowską.

Janina Paradowska należy do czołówki polskiej publicystyki politycznej. Ma na swoim koncie m.in. prestiżowy tytuł Dziennikarza Roku 2002 miesięcznika Press. W tym samym roku otrzymała Złotą Akredytację do Sejmu, którą - ponad podziałami - przyznają dziennikarzom prezydia klubów parlamentarnych.

To od jej materiałów lekturę Polityki zaczyna większość czytelników, z jej opinią liczą się politycy i koledzy dziennikarze.

Na liście wyróżnień, które publicystka zdobyła za swoją pracę są nagrody Pruszyńskich, Bocheńskiego i - wielokrotnie - nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Redaktor Paradowska znalazła się również na drugim miejscu rankingu 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce, który przygotował magazyn Home & Market.

Janina Paradowska jest absolwentką polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego; zaczynała od reportaży społecznych w Kurierze Polskim, następnie pracowała w Życiu Warszawy; komentatorem politycznym Polityki została w 1991 roku.

Jak twierdzi, politykę po prostu lubi, choć widzi siebie wyłącznie jako obserwatora wydarzeń, nie ewentualnego ich uczestnika; jest zdania, że u źródeł jej sukcesu leży "nieznośna pracowitość" oraz przekonanie, że podstawą w zawodzie dziennikarza jest poszanowanie faktów.

Zdzisław Pietrasik jest krytykiem filmowym i teatralnym; kieruje działem kultury Polityki; od listopada 2005 roku jest gospodarzem Salonu Polityki w łódzkim Muzeum Kinematografii; zasiada w jury wielu festiwali filmowych i teatralnych; na łamach tygodnika opublikował dziesiątki recenzji i artykułów polemicznych na temat kondycji współczesnego kina.

 

Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone.

Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy

Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11901
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10789142

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.