Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 21.03.2007 10:51 Miasto:Elbląg Kategoria:Teatr Autor:Edyta Machul, AJ Placówka:Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
Na Międzynarodowy Dzień Teatru
Plakat zaprojektował Leszek Żebrowski. Wystawa jego prac będzie towarzyszyć sobotniej premierze
Plakat zaprojektował Leszek Żebrowski. Wystawa jego prac będzie towarzyszyć sobotniej premierze
Aktor Bogusława Schaeffera będzie najnowszą premierą elbląskiego teatru.

Dyrektor Dramatycznego Mirosław Siedler jest nie tylko reżyserem, ale i odtwórcą głównej roli. Na konferencji prasowej przypomniał, że w postać Aktora pierwszy raz wcielił się 16 lat temu, w Łodzi. Wtedy reżyserem był Bohdan Cybulski.

- Praca nad tamtym spektaklem była przełomowym okresem w moim życiu zawodowym, dlatego elbląska inscenizacja jest inspirowana łódzką, a autorem scenografii jest tak, jak wtedy, Grzegorz Małecki – mówi dyrektor.

Zdaniem twórców przedstawienia, tekst Schaeffera jest okazją do pokazania teatru od kuchni, z jego małostkami i słabościami.

- Aktor gra tu aktora, a cały proces tworzenia postaci odbywa się na oczach widza. Kto dobrze zagra Schaeffera, potrafi zagrać wszystko - przekonywali podczas konferencji.

Grzegorz Małecki podkreśla, że sztuka znakomitego dramaturga, kompozytora, muzykologa, grafika i pedagoga stawia pytania o kondycję teatru.

- Obnaża rzeczywistość teatru i aktorów, pokazuje prawdę o tym, jak trudna jest ich egzystencja i jak trudno przedrzeć się do widza. Jest też dużo ironii - mówi scenograf.

Oprócz aktorów znanych już elbląskiej publiczności: Marii Makowskiej – Franceson, Marty Masłowskiej czy Jerzego Przewłockiego na scenie gościnnie pojawi się Mira Baranowska, aktorka urodzona w Elblągu. Rola Dziewczyny będzie jej debiutem w rodzinnym mieście.

Mira Baranowska studiowała w Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu oraz w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Na scenie debiutowała cztery lata temu, w poznańskim Teatrze Małym.

Premiera odbędzie się w najbliższą sobotę, o godz. 19.

Będą jej towarzyszyć trzy wystawy: pierwsza poświęcona Aleksandrowi Sewrukowi, który przyczynił się do usamodzielnienia sceny w Elblągu, prace Leszka Żebrowskiego, wielokrotnie nagradzanego twórcy plakatów (m.in. do elbląskiego spektaklu Celebracje i do Aktora) oraz zdjęcia Wiesława Czerniawskiego, który systematycznie dokumentuje działania teatru.

 

Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone.

Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185518

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.