Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.03.2007 01:17 Miasto:Elbląg Kategoria:Teatr Autor:Tomasz Walczak, AJ Placówka:Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
Teatr w marcu
Teresa Suchodolska-Wijciechowska i Tomasz Muszyński
Teresa Suchodolska-Wijciechowska i Tomasz Muszyński
Premiera Pamiętników Adama i Ewy według Marka Twaina w Teatrze Dramatycznym w Elblągu.

W role pierwszych rodziców wcielili się: Tomasz Muszyński i Teresa Suchodolska - Wojciechowska.

O najnowszej produkcji elbląskiej sceny i planach na najbliższe tygodnie tak pisze przedstawiciel Dramatycznego Tomasz Walczak:


„Tym razem Pamiętniki Adama i Ewy w adaptacji i reżyserii znanego elblążanom Giovanny’ego Castellanos. Historia stara, jak ludzkość, nawiązuje do dziejów naszych praojców. To poznawanie i odkrywanie siebie wzajemnie przez kobietę i mężczyznę. Tutaj wszystko jest pierwsze: ludzie, zwierzęta, uczucia, emocje i pragnienia. Adam i Ewa poznają istnienie od samego początku, a ich świadomość jest nieskażona stereotypami, filozofiami i poglądami innych. Są podobni do dzieci - krok po kroku dążą do odkryć i wiedzy, choć każde zupełnie inną drogą. Sami kształtują się wzajemnie, a to dziecięce niedoświadczenie pozwoliło Twainowi ukazać wnętrze mężczyzny i kobiety, uwydatnić dzielące ich różnice.

W historii miłosnej zawarty jest dokładny opis psychiki mężczyzny i kobiety, ich wewnętrzny rozwój i wzrastanie. Tekst obfituje w dowody na "męskość" Adama i "kobiecość" Ewy. Bohaterowie opisują te same zdarzenia z odmiennych, z racji płci, punktów widzenia, co daje niesłychany efekt humorystyczny oraz możliwość lepszego zrozumienia różnic między kobietą i mężczyzną.

To spektakl kameralny, dający ogromne możliwości zaprezentowania kunsztu gry aktorskiej. Tę parę aktorską zapamiętaliśmy i z Tajemniczego ogrodu, i ze Snu nocy letniej. Grali wspólnie także w Locie nad kukułczym gniazdem. Przedstawienia były jednak wielo obsadowe.

Jak Tomasz Muszyński jako Adam oraz Teresa Suchodolska -Wojciechowska jako Ewa, zaprezentują się teraz? Zapraszamy do Teatru, nic prostszego, można to sprawdzić samemu.

Edith i Marlene

Znakomity spektakl Andrzeja Ozgi według tekstu węgierskiej autorki Evy Pataki ponownie będzie prezentowany na Małej Scenie. Niezapomniane przeboje Piaf i Dietrich w interpretacji Beaty Paluch oraz Beaty Olgi Kowalskiej. Obie aktorki otrzymały indywidualne nagrody podczas 15. Konkursu Teatrów Ogródkowych w Warszawie, w sierpniu ubiegłego roku. Samo przedstawienie otrzymało wtedy główną nagrodę widzów.

Kto jeszcze nie widział kameralnej opowieści o przyjaźni obu gwiazd światowej piosenki XX wieku, będzie miał okazję to nadrobić. Spektakl wysoko oceniony przez krytyków i recenzentów, entuzjastycznie przyjęty przez publiczność warszawską, zyskał także sympatię i uznanie naszej lokalnej widowni.


Szalone nożyczki

Całkiem zwyczajny salon fryzjerski, jakich wiele w Elblągu, może z nieco awangardową obsługą. Zakład mieści się jednak na parterze domu, w którym dokonano tajemniczego morderstwa. Właścicielkę kamienicy, znaną pianistkę, zabito wyniesionymi z salonu nożyczkami...

Szalone nożyczki Paula Pörtnera to znakomicie napisana farsa kryminalna. Prapremiera miała miejsce w 1978 roku, w Nowym Jorku. W Chicago i Bostonie sztuka jest wystawiana nieprzerwanie od ponad 20 lat. W Stanach Zjednoczonych realizacja została wpisana do Księgi Rekordów Guinness'a jako najdłużej grany spektakl nie będący musicalem. Dużym zainteresowaniem utwór ten cieszy się także w Polsce. Teraz wreszcie jest w Elblągu!

Szalone nożyczki w reżyserii Macieja Korwina, z głównymi rolami: Marcina Tomasika (Tonio - fryzjer, właściciel salonu) i Jacka Wojciechowskiego (Dominik Kowalewski - policjant po cywilnemu, inspektor). To wyjątkowe przedstawienie ze względu na formułę - interaktywną zabawę z publicznością. Widzowie sami zdecydują o przebiegu drugiego aktu i zakończeniu.


Tajemniczy ogród


Niedawno odbyło się 150-te przedstawienie Tajemniczego ogrodu w adaptacji i reżyserii Cezarego Domagały. To jeden z rekordów w trzydziestoletniej historii Teatru Dramatycznego w Elblągu. Barwne i pełne emocji widowisko familijne z muzyką Tomasza Bajerskiego nie pozwoli nam zapomnieć o sile, która może czynić cuda i o skarbach, jakie skrywa każde ludzkie serce.

Tajemnicze wnętrza mieszkania wuja Archibalda, tajemnicze wyprawy do dziwnego ogrodu... Młodziutka Mary jest pełna radości, optymizmu, a to, co ją łączy z pozostałymi, to pragnienie doświadczania miłości. Drzemiąca w dziewczynie ciekawość świata sprawia, że udaje się jej zdobyć klucz i otworzyć bramę tajemniczego ogrodu. Swoją miłością do innych otwiera także serca najbliższych, które rozkwitają równie pięknie, jak odkryty na nowo rodzinny ogród.


Cafe Sax

Po dłuższej przerwie powraca spektakl Cezarego Domagały Cafe Sax z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Cafe Sax to szczególna kawiarnia i piękne piosenki. Dzięki tej atmosferze nawet życie, które czasami daje nam kiepskie role do odegrania, może posmakować. I nawet jeśli wiemy, że ktoś dla nas ważny nad ranem rozpłynie się we mgle i zniknie bezpowrotnie, to warto go spotkać w miejscu takim, jak to.

W tej kawiarni wszystko zdarzyć się może, to szczególne miejsce dla tych, którzy szukają "kogoś własnego, kogoś na stałe". Posmakujmy mądrych tekstów Osieckiej, pozwólmy sobie na uczucia i sentymenty.

Ten spektakl naprawdę warto zobaczyć więcej, niż jeden czy dwa razy. Przedstawienie i aktorzy zostali obsypani nagrodami na festiwalach w kraju oraz za granicą. Warto przyjść do teatru, by podziwiać ulubieńców elbląskiej publiczności: Beatę Przewłocką, Jolantę Tadlę, Leszka Ostaszkiewicza i Marcina Tomasika.

Celebracje

Krzysztof Bizio posiada rzadką umiejętność pisania o rzeczach szokujących, brutalnych i odważnych obyczajowo w sposób normalny. Nowy prapremierowy dramat Celebracje to pięć emocjonalnych opowieści o relacjach między kobietą a mężczyzną, którzy nie radząc sobie z rzeczywistością, tracą orientację. Pogubieni życiowo bohaterowie to siostra i brat, mąż i żona, dziewczyna i chłopak, ale także każda kobieta i każdy mężczyzna.


Historie życia Dziewczyny i Chłopaka, historie, które nie musiały, ale mogły się wydarzyć, trochę bez początku, trochę bez końca, dzieją się gdzieś w kraju. Mały realizm, jednak z charakterystyczną próbą wejścia w mroczne obszary człowieka i zwróceniem uwagi na szczegóły, które niejednokrotnie decydują o naszym życiu.


Dla obcowania z tekstami dramaturga "pokolenia porno" Krzysztofa Bizio warto przyjść do teatru, dla podziwiania aktorów: Marty Masłowskiej i Tomasza Muszyńskiego - do teatru przyjść trzeba… Reżysera Celebracji Bartłomieja Wyszomirskiego elbląska publiczność pamięta i ceni z wcześniejszych realizacji. Dla jego kunsztu i precyzji scenicznej warto przyjść także.

Zemsta nietoperza

Naszą ofertę wzbogacamy o przedstawienia grane gościnnie. Niewątpliwie ważnym wydarzeniem będzie Zemsta nietoperza w reżyserii Daniela Kustosik z Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Dwójka przyjaciół wraca z balu. Jeden zostawia drugiego w mieście w stroju nietoperza. Po trzech latach dr Falke, tytułowy Nietoperz, postanawia zemścić się na Eisensteinie - sprawcy ówczesnego zajścia. W intrygę wciąga żonę i pokojówkę Eisensteina, kochanka żony, dyrektora więzienia, a także ekscentrycznego księcia Gigi. To wszystko tworzy niesamowitą zabawę, oprawioną najpiękniejszymi fragmentami muzyki Straussa.

Szatan z siódmej klasy

Trzymająca w napięciu, pełna detektywistycznych wątków opowieść o chłopcu, który przeżywa niebezpieczną przygodę związaną z tajemniczymi "drzwiami Francuza". Główny bohater Adaś Cisowski jest inteligentnym i bystrym, siedemnastoletnim chłopcem. Jego nauczyciel profesor Paweł Gąsowski, maniakalny historyk, roztrzepany starszy pan poznaje przez przypadek niezwykłe zdolności logicznego myślenia swojego ucznia. Postanawia poprosić go o pomoc w rozwikłaniu zagadki gnębiącej jego brata. W starym domu matematyka Iwana Gąsowskiego zjawia się tajemniczy Francuz, który pragnie kupić posiadłość. Brat profesora nie godzi się na taką transakcję. Od tego momentu "spokojna" rodzina Gąsowskich jest permanentnie okradana, a ofiarą przestępstwa stają się... drzwi. Adaś postanawia rozwikłać zagadkę.


Scena przy stoliku

Od kilku sezonów proponujemy Państwu spotkania ze współczesną dramaturgią. Utwory polskie i światowe, czytają aktorzy Teatru Dramatycznego w Elblągu. Tym razem zapraszamy do wysłuchania Kantaty na cztery skrzydła Roberta Butlera. Usłyszeć i zobaczyć będzie można: Martę Masłowską, Jerzego Przewłockiego oraz Marcina Tomasika. Opieką reżyserską zajął się Lesław Ostaszkiewicz.

Kim są aniołowie? Kto i kiedy może je zobaczyć? Być może jest nam do nich bliżej, niż myślimy? Może, aby spotkać anioła, wystarczy na chwilę przystanąć w codziennym zabieganiu? Może trzeba uważniej patrzeć, żeby odkryć przestrzeń anielską w człowieku? Bohaterkę Kantaty… poznajemy w chwili, gdy tylko sekunda dzieli ją od samobójczej śmierci. Wtedy pojawia się przy niej anioł, a zaraz potem drugi.

Dziwne są te anioły: nie mają skrzydeł, mówią naszym językiem i - tak jak my - nie znają bożych tajemnic. Przychodzą w ostatnim momencie. Ich niespodziewana wizyta odwraca bieg czasu. Stopniowo odsłania się przeszłość dziewczyny: jej dzieciństwo, miłości i lęki, tajemnice i wyrzuty sumienia.

W interpretacji reżysera sztuka staje się pretekstem do postawienia podstawowych, odwiecznych pytań o dobro i zło, nasz udział w boskim planie, o wartość i sens życia oraz o to, co po śmierci.

Elbląska Scena Literacka


To kolejny cykl spotkań z literaturą. Tutaj jednak dominują poeci. To oni właśnie oraz ich twórczość jest najważniejsza. Każde spotkanie jest inne ze względu na osobę twórcy, na formułę wieczoru autorskiego, na oprawę scenograficzna wreszcie. Tym razem bohaterem będzie doskonale znany w Elblągu franciszkanin ojciec Mateusz Stachowski. Pochodzi z Poznania. Po maturze wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. W 2001 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował w Darłowie oraz Pizzie we Włoszech. Od 2004 roku mieszka w Elblągu i posługuje w parafii św. Pawła. Pracuje z dziećmi i młodzieżą. Jest organizatorem comiesięcznych Wieczorów Poetyckich u Franciszkanów. Publikował swe wiersze w kilku pismach. Będzie to na pewno wieczór niebanalny, przepełniony lapidarnym, ale wycyzelowanym słowem”.

Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone.

Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

 

 

Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11745
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10405018

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.