Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 14.12.2006 03:03 Miasto:Elbląg Kategoria:Stowarzyszenia Autor:CK Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Fortepian i wiolonczela
Julia Jarosiewicz i Marta Osowska
Julia Jarosiewicz i Marta Osowska
Kolejne „Spotkanie ze Sztuką" w Światowidzie upłynęło pod znakiem duetu wiolonczela - fortepian. W Galerii Nobilis, w poniedziałek 11 grudnia zagrały Julia Jarosiewicz i Marta Osowska.
Obie artystki zaczynały swą edukację w elbląskiej Szkole Muzycznej. Obecnie Julia jest na piątym roku Akademii Muzycznej w Gdańsku, natomiast Marta po ukończeniu dwóch kierunków (fortepian i teoria muzyki) w Bydgoszczy zajmuje się działalnością koncertową i szeroko rozumianą animacją życia muzycznego w mieście.
Na program występu złożyły się Sonata na wiolonczelę i fortepian Samuela Barbera, Preludium i Fuga cis - moll oraz 6 Preludiów Jana Sebastiana Bacha i Aria Kazimierza Wiłkomirskiego.
Samuel Barber to - obok Gershwina i Coplanda - najpopularniejszy amerykański kompozytor XX wieku. „Przewaga środków neoromantycznych zdecydowała, że Barbera uważa się ogólnie za przedstawiciela muzyki tradycyjnej. W utworach z pierwszego okresu (do 1939 r) przeważa język liryczny, postromantyczny, tonalny i ekspresywny".  Tyle encyklopedia. Sonata, skomponowana w 1932 roku, nastręcza wykonawcom sporo trudności. Mimo, że jej materiał melodyczno-rytmiczny wywodzi się z tradycji neoromantycznej (bez odniesień do ówczesnego novum, czyli dodekafonii), stawia muzykom nie lada wyzwanie. Raptowne zmiany tempa, nieregularne metrum i przechodzenie od klimatu pełnego łagodności do wzburzenia - to wszystko jest probierzem zarówno umiejętności solowych obu muzyków, jak i zdolności do stworzenia przekonywającego duetu. Myślę, że elbląskie artystki obroniły się w swojej interpretacji.  Wiolonczela Julii brzmiała głęboko, momentami jak ciepły, brązowy kolor jej instrumentu (choć niekiedy brakowało dźwięku w kulminacjach). Z kolei Marta okazała się świetną kameralistką, która z wyczuciem i uwagą towarzyszy wiolonczelistce.
Druga część koncertu przyniosła odmienny nastrój. Marta Osowska przedstawiła szereg utworów Bacha, z których najlepiej zapamiętałam pięciogłosową Fugę cis - moll. W Preludiach trochę zabrakło koncentracji, ale ten mały mankament nie zaważył jakoś znacząco na wykonaniu.
I wreszcie Aria na Wiolonczelę i Fortepian Kazimierza Wiłkomirskiego. Pamiętam sposób, w jaki Julia grała ten utwór jeszcze w szkole podstawowej - teraz wzbogaciła go o większą dojrzałość.
Na widowni zauważyłam nauczycieli ze Szkoły Muzycznej oraz osoby związane z tym środowiskiem. To znak, że „Spotkania ze Sztuką" cieszą się coraz większym zainteresowaniem i mają szansę na stałe wpisać się w kulturalną przestrzeń Elbląga.
Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
Mati _The ROzmisH
|2007-02-05 17:48:54
Pozdrowienia dla pMarty... wspaniałej, nauczycielki od teori i nie ttyylko... :):):):)
 
po co podpis jest wymagany
|2006-12-15 12:59:47
Jak w piosence skaldów "Piękna Wiolonczelistka" :)
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11598
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9946007

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.