Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.11.2006 10:51 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:Edyta Machul Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Turniej Jednego Wiersza
Bożena Sielewicz podczas zajęć teatralnych
Bożena Sielewicz podczas zajęć teatralnych
28 listopada w Centrum Kultury Światowid najlepsi recytatorzy elbląskich gimnazjów wezmą udział w „Turnieju Jednego Wiersza", którego początek zaplanowano na godzinę 12.00.
- Jak wszyscy wiemy, Rok 2006 został ogłoszony Rokiem Języka Polskiego - mówi Bożena Sielewicz pomysłodawczyni konkursu - jest to doskonała okazja do zastanowienia się nad jego kondycją. „Turniej Jednego Wiersza" organizowany jest po to, żeby przypomnieć jak piękny jest nasz język i zwrócić uwagę, szczególnie uczniów, na to, jak ważne jest właściwe się nim posługiwanie.
Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem elbląskich szkół, gimnazja zorganizowały swoje wewnętrzne turnieje, które miały charakter półfinałów. Wybrano najlepszych i właśnie oni będą walczyć o zwycięstwo w Światowidzie. W „szranki" stanie 20 uczniów, którzy będą recytować wiersze: Wisławy Szymborskiej, Ewy Lipskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta i Adama Zagajewskiego.
- Jest to ambitny i niełatwy repertuar, ale nie obawiam się tego - stwierdza Bożena Sielewicz - „Jak spaść to tylko z dobrego konia" tak mawiała moja profesor Irena Jun z Akademii Teatralnej i to stare powiedzenie sprawdza się tu w stu procentach - dodaje.
Młodzież oceniać będzie jury, doskonale znane gimnazjalistom, ponieważ będą to aktorzy Teatru Dramatycznego w Elblągu, Beata Przewłocka i Jacek Wojciechowski.
Do 28 listopada jest jeszcze trochę czasu, więc recytatorzy, którzy wezmą udział w „Turnieju..." korzystają z konsultacji u pani Bożeny Sielewicz. - Cieszy mnie, że przychodzą tak chętnie, z własnego doświadczenia wiem, że żeby być dobrym recytatorem, trzeba w to włożyć naprawdę dużo wysiłku. Podczas zajęć staram się im uświadomić, czym jest recytacja. Rozmawiam z nimi o tekstach, które wybrali i wspólnie szukamy tego, co mogą powiedzieć o sobie recytując wiersze znanych poetów. Uświadamiam im, że wiersz, od momentu, w którym zaczynają go mówić na scenie, staje się już ich tekstem i mogą nim opowiedzieć o swoich uczuciach, dylematach, problemach, wyrazić siebie. I to jest warunkiem sukcesu, bo właśnie wtedy ten tekst jest prawdziwy i dociera do słuchaczy.
Mam nadzieję, że „Turniej Jednego Wiersza" będzie dla nas ucztą, a tak duże zainteresowanie konkursem jest znakiem, że nie należy podejmować tego rodzaju turniejów tylko z powodu Roku Języka Polskiego - puentuje Bożena Sielewicz.
"Turniej..." jest otwarty dla publiczności, zapraszamy 28 listopada o godzinie 12.00. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wejściówki do odbioru w kasie kina.
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11360
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8773935

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.