Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.11.2006 01:00 Miasto:Elbląg Kategoria:Teatr Autor:Edyta Machul Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Spotkania Artystyczne rozpoczęte
WTZ Teatroterapia z Lublina
WTZ Teatroterapia z Lublina
X Ogólnopolskie Spotkania Artystyczne Osób Niepełnosprawnych w Elblągu właśnie się rozpoczęły... Impreza trwać będzie trzy dni, od czwartku do soboty włącznie, a w jej programie ogromna ilość spektakli, koncertów, pokazów tanecznych i wystaw. Centrum Kultury "Światowid" tętni życiem, zjechali się tu artyści z całej Polski. Uroczysta Gala Jubileuszowego OSAON -u odbyła się w czwartek o godz. 18.00, a w programie wieczoru znalazł się niezwykły spektakl Isadora" w wykonaniu artystów z WTZ Teatroterapia pracujących przy Teatrze im. Juliusza Osterwy z Lublina.

Grupa odnosi ogromne sukcesy podczas prestiżowych konkursów i festiwali, a ich spektakle charakteryzują się wysokim profesjonalizmem.
Spektakl, „Isadora. Opowieść o kobiecie", który pokażą specjalnie dla OSAON - owiej publiczności opowiada o życiu wielkiej amerykańskiej tancerki - Isadory Duncan. Kobieta, o której mówi się, że tańczyła i żyła z pasją. W tańcu widziała wyraz wolnej myśli, buntowała się przeciw wszelkim ograniczeniom jakie narzucał balet klasyczny, zrzuciła baletki, tańczyła boso, z rozpuszczonymi włosami, co było szokującą innowacją dla ówczesnej publiczności. Odnosiła międzynarodowe sukcesy, ale los nie szczędził jej trudnych doświadczeń.
Podczas spektaklu, którego reżyserem jest Maria Pietrusza-Budzyńska, pedagog i założycielka pierwszego w Polsce teatru ludzi niepełnosprawnych umysłowo, znawcy muzyki rozpoznać mogli fragmenty utworów Chopina, Beethovena, Schuberta, Wagnera, Straussa, Liszta, Bacha...
     Grupa Teatrotrapii z Lublina opowiedziała historię Isadory współcześnie, swoim własnym językiem, poszukując w niej prawdy o życiu, miłości, pasji.
Po spektaklu goście mogli obejrzeć wystawę fotografii Iwony Burdzanowskiej, która na swoich zdjęciach uwieczniła aktorów WTZ Teatroterapii z Lublina. Autorka wystawy jest fotoreporterką Gazety Wyborczej, a z grupą współpracuje od kilku lat. Pierwszy raz oczarowała się nimi w 1996 roku, przy realizacji przedstawienia "Dziewczynka z zapałkami", reżyserowanego przez Marię Pietrusza -Budzyńską. Powstał wtedy fotoreportaż i narodziła się fascynacja malarskimi klimatami nawiązującymi do XVI i XVII - wiecznych mistrzów pędzla. Wyniesione z tego spotkania doznania zaowocowały bogatą dokumentacją życia osobistego i tego teatralnego aktorów grupy, których codzienność jest niezwykła.

ZOBACZ GALERIĘ

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11360
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8774032

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.