Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 14.11.2006 10:19 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesłana A. Kowalczyk Placówka:Biblioteka Elbląska
Spotkanie z pisarzem
Dziś, 14 listopada, o godzinie 18.00  w Sali Staromiejskiej Urzędu Miejskiego odbędzie się wieczór autorski Mariusza Sieniewicza, na który zaprasza Biblioteka Elbąska. Spotkanie poprowadzi dziennikarz "Dziennika Elbąskiego" Jarosław Grabarczyk.
Mariusz Sieniewicz, rocznik 1972, uznawany jest za jednego z najciekawszych prozaików młodego pokolenia. Debiutował na początku lat dziewięćdziesiątych w piśmie literacko-kulturalnym "Teraz my?" opowiadaniem Łysość. Był współzałożycielem i redaktorem pisma "Portret", twórcą audycji radiowych ("Ucho do wycierania portretu" i "Kulturalne misie") oraz happeningów ("Rzeczyzoopospolita", "Old parade"). W gwiazdozbiorze tygodnika "Przekrój" zaliczony został do ósemki najciekawszych postaci młodej literatury i sztuki.
Ostatnio publikował w "Krytyce Politycznej" i internetowej "Witrynie Czasopism", wcześniej jego teksty można było znaleźć m. in. w "Borussi, "FA-arcie", "Przeglądzie Artystyczno-Literackim", "Ha!arcie", "Transformacjach", "Warmii i Mazurach", "Gazecie Olsztyńskiej".
Jest autorem powieści "Prababka" (1999) i "Czwarte niebo" (2003), nominowanej do Paszportu Polityki oraz nagrody Nike 2004. W roku 2004 był stypendystą międzynarodowego projektu „Homines Urbani" zorganizowanego przez Willę Decjusza i Instytutu Książki w Krakowie, zaś trzy lata wcześniej - stypendystą Miasta Olsztyna.
W 2005 roku nakładem W.A.B. ukazał się zbiór opowiadań "Żydówek nie obsługujemy" nominowany do Paszportu Polityki i uznany przez Bibliotekę Raczyńskich i Jury Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych za „Książkę Wiosny 2005". Jego twórczość tłumaczono na język niemiecki, rosyjski, litewski, chorwacki.
Od 1999 do 2005 zawodowo udzielał się jako asystent w Katedrze Literatury Współczesnej, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Od września 2005 rozpoczął pracę w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie jako asystent dyrektora ds. Programowych.
W roku 2004 powstała na UWM w Olsztynie praca magisterska na temat twórczości Sieniewicza. W marcu 2005 roku Olga Tokarczuk rekomendowała twórczość Sieniewicza na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku, w ramach projektu „Famous Authors present promising young writers". Rok później w Teatrze Polskim we Wrocławiu odbyła się premiera spektaklu "Wszystkim Zygmuntom między!", będącego adaptacją powieści "Czwarte niebo". Sztukę wyreżyserował Marek Fiedor, zaś w rolach głównych wystąpili Adam Szczyszczaj i Kinga Preis.

Wstęp na spotkanie jest wolny.
Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11738
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10395183

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.