Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.11.2006 08:34 Kategoria:Teatr Autor:inf. nadesłana Placówka:Biblioteka Elbląska
Obcy w Bibliotece Elbląskiej
7 listopada o godzinie 19.00 Biblioteka Elbląska zaprasza do Sali Wystawowej na spektakl Obcy według Alberta Camusa w reżyserii Stanisława Otto Miedziewskiego.
Spektakl przedstawi Compania Banda Oszustów, a wystąpią Marcin Bortkiewicz w roli Mersaulta i Caryl Swift jako Sędzia. Autorem adaptacji scenicznej powieści jest Marcin Bortkiewicz.
OBCY to mroczne studium zbrodni i osobowości mordercy bez powodu. W przedstawieniu ścierają się dwie postawy wobec porządku społecznego. Tradycyjna i mocno religijna zakorzeniona w nauce Starego i Nowego Testamentu oraz współczesna, nihilistyczna, wywodząca się z świadomości absurdu, egzystencjalistyczna. Protagoniści stosują gierki psychologiczne, coś w rodzaju tajnej ceremonii, która ma na celu demonstrację siły i przewagi przeciwników. Relacje pomiędzy katem i ofiarą, panem a sługą, przestępcą a sprawiedliwością zaczynają tracić wyrazistość i rozmywając się w sobie przenikają nawzajem.

           Marcin Bortkiewicz jest absolwentem polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Od 1991 roku związany z Teatrem Rondo jako aktor. To postać świetnie znana miłośnikom teatru. Jest twórcą monodramów i scenariuszy do spektakli: Bobok Dostojewskiego, Noc Walpurgi, Satana, Błogosławiony, Das Kuchendrama, Cyrk Oklahoma, Obcy, Ćma. Jest laureatem nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych i reżyserem filmów dokumentalnych - Cisza, Reguły gry.
           Caryl Swift to absolwentka Wydziału Teatru i Filmu Uniwersytetu Walijskiego w Aberstwyth (Anglia), gdzie specjalizowała się w aktorstwie i reżyserii. Pracowała jako reżyser i zastępca dyrektora w Centrum Sztuki niedaleko Londynu i tam po raz pierwszy spotkała się ze Stanisławem Miedziewskim. W 1990 roku została zaproszona do współpracy przez koszaliński Teatr Blik. W 1992 roku przeniosła się do Słupska i rozpoczęła współpracę z Teatrem Rondo i Miedziewskim. Zrealizowała z nim wspólnie wielokrotnie nagradzane przedstawienia, m.in. monodram „Kalamarapaksa" i „Das Kuchendrama".
           Stanisław Otto Miedziewski studiował na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi w latach 1969-1973. Jak mówi „od zawsze do zawsze" związany z Teatrem Rondo jako instruktor młodzieży teatralnej. Laureat wielu nagród zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami (Cambridge, Edynburg, Hannover, Kazań w Tatarstanie, Kijów, Kopenhaga, Lozanna, Moskwa, Praga, Petersburg, Parchowo) Ostatnie spektakle: „Błogosławiony", „Oklahoma Cyrk", „Katar w Chinach" oraz „Biały na białym".
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11742
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10400938

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.