Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.11.2006 03:33 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:Jędrzej Rusiński Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Departament X w Galerii Nobilis
Kamil Rutecki z IPN
Kamil Rutecki z IPN

Od dziś w Galerii Nobilis można oglądać wystawę "Z archiwum X departamentu". W uroczystym otwarciu uczestniczył Kamil Rutecki z Biura Edukacji Publicznej gdańskiego oddziału IPN. Po zwiedzeniu ekspozycji elblążanie obejrzeli film W. Krzystka "W zawieszeniu".

X Departament stanowił szczególną jednostkę Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Powstał w "trosce o czystość" szeregów partyjnych, miał zapobiegać wszelkim odchyleniom w PZPR. Za najbardziej niebezpieczne uznawano wówczas grupy prawicowo-nacjonalistyczne, które nawoływały do kroczenia własną, narodową drogą do socjalizmu. Takie koncepcje w rozumieniu władzy osłabiały jedność bloku radzieckiego.
Powstałym w 1951 roku Departamentem kierowali: płk Anatol Fejgin, ppłk Józef Światło oraz ppłk Henryk Piasecki. Departament m.in. rozpracowywał grupy prawicowo-nacjonalistyczne, inwigilował członków partii w całej Polsce. Jednostka dysponowała własnym wydziałem śledczym i tajnymi obiektami.

Działalność tę ilustruje ekspozycja, którą można oglądać w Galerii Nobilis do 10 grudnia. Na dwumetrowych tablicach zaprezentowane zostały dokumenty, zdjęcia, reprodukcje, a także cytaty z poezji socrealistycznej. Na środku sali znajdują się dwa czarne wysokie krzesła. Ustawione naprzeciw siebie stanowią metaforę sytuacji przesłuchania. Białymi literami wypisano na nich słowa, jakimi oficerowie upokarzali przesłuchiwanych: "Milcz! Szmato! Ścierko!K...o! Odpowiadaj wyłącznie na pytania! Ja pani nie ubliżyłem. Jestem uprzejmy, aż nadto uprzejmy. Nie tak rozmawiamy z wrogami!"

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczył Kamil Rutecki z Biura Edukacji Publicznej gdańskiego oddziału IPN. Po obejrzeniu ekspozycji elblążanie obejrzeli w kinie Światowid  "W zawieszeniu". Film Waldemara Krzystka z 1987 roku opowiada historię Marcela Wysockiego - żołnierza AK niesłusznie skazanego w 1949 roku na karę śmierci. Po ucieczce z więzienia Marcel musi ukrywać się w piwnicy domu Anny.
Komentarz do filmu wygłosił Kamil Rutecki z IPN. Poza wprowadzeniem historycznym widzowie usłyszeli sporo ciekawostek na temat powstania "W zawieszeniu". Dowiedzieli się m.in., że Krzystek zrezygnował z ukazania brutalności przesłuchań przez oficerów UB. W zamian za to wywalczył zgodę władz na obsadzenie w roli głównej Krystyny Jandy. Był to symboliczny wybór, oczywiste nawiązanie do "Przesłuchania" - filmu z Jandą, który już od pięciu lat leżał na półce filmowego magazynu.
Filmem "W zawieszeniu" Centrum Kultury rozpoczęło przegląd "Co Ty wiesz o PRL?!". następne filmowe spotkanie odbędzie się 14 grudnia, kiedy to zaprezentujemy film "Wielki Bieg".

Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego „Patriotyzm jutra" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

logopj

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11360
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8774036

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.