Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.09.2006 03:59 Miasto:Olsztyn Kategoria:Muzea Autor:przyg. M. Zarecki Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Cymelia muzealne i koncerty kameralne
Pochodząca z XVII w rosyjska ikona „Chrystus Pantokrator tronujący" znajdująca się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie prezentowana będzie w niedzielę 24 września podczas spotkania z cyklu „Wieczory zamkowe". Koncert kameralny wykona zespół „Pro Musica Antiqua".

Ikona „Chrystus Pantokrator tronujący", Rosja, XVII w. Problem typologii, symboliki i portretowości wizerunków Chrystusa w malarstwie ikonowym - to tytuł wykładu, który przedstawi podczas najbliższego „Wieczoru zamkowedr Grażyna Kobrzeniecka-Sikorska. Prezentowany eksponat jest jedną z cenniejszych ikon w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur. Ikona powstała w XVII wieku w Rosji. Pochodzi z klasztoru staroobrzędowców p. w. Zbawiciela i Trójcy Świętej w Wojnowie i została przywieziona podczas zakładania klasztoru (1847 r.), podobnie jak wiele innych obiektów kultu, z Cmentarza Prieobrażeńskiego w Moskwie - centrum staroobrzędowców bezpopowców. Ze względu na duży format ikona przeznaczona była od początku do przestrzeni świątynnej. Zajmowała najważniejsze, centralne miejsce w części ołtarzowej.

W molennie klasztornej w Wojnowie umieszczona była pośrodku ściany wschodniej, w rzędzie Deesis. Po obu stronach Pantokratora znajdowały się ikony świętych, którzy jako pośrednicy między Bogiem, a ludźmi, zanosili za nich modlitwy. Siedzący na tronie Chrystus, zgodnie z wypracowanym kanonem przedstawień Pantokratora, prawą rękę ma ułożoną w geście błogosławieństwa, lewą przytrzymuje otwartą księgę Ewangelii. Jego surowa twarz, okolona długimi włosami i zarostem, wyraża potęgę Stworzyciela Świata i Wszechwładcy. Tę potęgę podkreślają otaczające go trzy figury geometryczne: romb, owal, kwadrat. Symbolizują one kolejno: boskość, niebo i ziemię. Pierwowzorem dla przedstawień Pantokratora były niewątpliwie portrety cesarzy bizantyńskich. Jest to o tyle oczywiste, że Bizantyńczycy wyobrażali sobie Boga i Królestwo Niebieskie na wzór cesarskiego dworu w Konstantynopolu. Różnica polegała tylko na tym, że w niebie wszystko było większe i wspanialsze. Jednakże ikona jest czymś innym od portretu.

Ta różnica została wyraźnie określona na siódmym soborze powszechnym (787 r.): „...portret przedstawia człowieka zwyczajnego; ikona - człowieka zjednoczonego z Bogiem. Różni się więc ona od portretu swoją treścią, a treść ta stwarza wyjątkowe formy wyrazu, właściwe tylko dla ikony i wyodrębniające ją spośród innych wizerunków" (L. Uspienski). Ikona Chrystusa Pantokratora ze zbiorów muzealnych, podobnie jak inne ikony, uobecnia inny świat, świat niewidzialny, choć przyjmujący widzialną postać. Na ten świat niewidzialny nakierowuje odbiorcę zarówno bogata symbolika, jak też specyficzna dla malarstwa ikonowego forma. Analiza ikonografii wizerunku Pantokratora na ikonie z kolekcji Muzeum Warmii i Mazur może być pretekstem do zadania pytań dotyczących relacji między portretem a ikoną, znaczenia symboli w malarstwie ikonowym i typologii przedstawień Chrystusa. Zagadnienia te zostaną rozwinięte podczas prezentacji ikony na niedzielnym spotkaniu.

Podczas spotkania koncert kameralny wykona zespół „Pro Musica Antiqua" w składzie: Leszek Szarzyński - flet, Małgorzata Skotnicka - klawesyn, Jerzy Szafrański - obój, Wojciech Orawiec - fagot. „Wieczór zamkowy" odbędzie się 24 września (niedziela) o godz. 17.30 w salach kopernikowskich zamku olsztyńskiego. Bilety do nabycia w kasie Muzeum.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185748

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.