Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.09.2006 01:08 Miasto:Elbląg Kategoria:Książka Prasa Autor:przyg. M. Zarecki Placówka:Biblioteka Elbląska
Jerzy Giedroyc i zagubieni romantycy
W Bibliotece Elbląskiej prezentowana jest wystawa pt. Jerzy Giedroyć i zagubieni romantycy...
- Inspiracją do przedstawienia dorobku Giedroycia i założonego przez niego Instytutu Literackiego jest ogłoszony przez Sejm RP, a objęty patronatem UNESCO „Rok Jerzego Giedroycia" - twierdzą organizatorzy wystawy. W bieżącym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin tego wybitnego intelektualisty i 60. rocznicę założenia Instytutu Literackiego w Paryżu.
Tytuł wystawy Jerzy Giedroyć i zagubieni romantycy... nawiązuje do eseju Wacława Zbyszewskiego, w którym nazwał założycieli Instytutu i redaktorów Kultury „zagubionymi romantykami" oraz przedstawił ich kłopoty organizacyjne, szczególnie w początkach działalności. Z podziwem opisywał Zbyszewski ten trudny okres w dziejach paryskiej Kultury: „Tu bieda z nędzą, groźba bankructwa co dzień, liczenie się z każdym groszem. Cztery osoby na całą redakcję i administrację i pisma, i książek - Giedroyc, jego brat, Zygmunt i Zosia Hertzowie, plus Józio Czapski i jego siostra jako rezerwy czy wolontariusze, a do tego goście, a do tego pomoc dla różnych pisarzy w potrzebie, a <> dla tychże pisarzy, a przejezdni z kraju, a tysiące drobnych spraw i kłopotów. (...) Paru ludzi przy minimalnych środkach potrafiło w jakimś maleńkim stopniu jakoś ten kompas polskiej przyszłości i polskiej myśli odchylić..."
Na wystawie prezentowane są m.in.: kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii Instytutu Literackiego - od jego powstania w roku 1946 w Rzymie do dnia dzisiejszego, obszerny życiorys Jerzego Giedroycia, wybrane fragmenty artykułów z Kultury autorstwa Józefa Czapskiego, Andrzeja Bobkowskiego, Juliusza Mieroszewskiego, Czesława Miłosza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Fragment wystawy poświęcony będzie Zofii i Zygmuntowi Hertzom. Kolejne części wystawy to Krąg Kultury, fragmenty „Autobiografii na cztery ręce" oraz wypowiedzi Giedroycia o Kulturze i jej współpracownikach.
Biblioteka Elbląska zorganizowała wystawę dzięki współpracy z Towarzystwem Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu z siedzibą w Warszawie, które przygotowało ekspozycję.
Wstęp na prezentację Biblioteki Elbląskiej jest wolny.
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185666

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.