Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.08.2006 04:02 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:8 Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Na wyspie Hiva Oa
Robert Gonera w spektaklu Wyspa Brel (fot. AW)
Robert Gonera w spektaklu Wyspa Brel (fot. AW)
Tegoroczne X Jubileuszowe Noce Teatru i Poezji zainaugurowały dwa występy Teatru Piosenki z Wrocławia. Prowadzona przez Romana Kołakowskiego grupa zaprezentowała dwa przedstawienia muzyczne: „Wyspa Brel" i „Zło - Księga gróźb".
Czwartkowy wieczór na podzamczu elbląskiego muzeum wypełniły spektakle muzyczne Teatru Piosenki z Wrocławia. Teatr powstał z inicjatywy i prowadzony jest przez Romana Kołakowskiego, wieloletniego dyrektora Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Elbląska publiczność miała przyjemność usłyszeć i obejrzeć „Wyspę Brel" (premiera w listopadzie ub. roku) i przedstawienie muzyczne „Zło - Księga gróźb".
W 1969 czterdziestoletni Jacques Brel u szczytu powodzenia ogłasza koniec kariery muzycznej i poświęcenie się aktorstwu. Ostatnie lata życia spędził na wyspie Hiva Oa w Polinezji. W spektaklu "Wyspa Brel" bard i aktor (w tej roli Robert Gonera) opowiada o nostalgii dojrzałego mężczyzny. Snującą się nić narracji przeplatają piosenkami śpiewane m.in. przez Magdę Kumorek, Beatę Lerach i Konrada Imielę. Piosenki o miłości, o tęsknocie, o sprawach codziennych... „Nie opuszczaj mnie", „Amsterdam" czy „Burżuje" w inscenizacji kolonialnych mebli i malowanych przez projektor obrazów Gauguina zabrzmiały wspaniale.
„Zło - Księga gróźb" to prapremierowe interpretacje polskich wersji piosenek Martina Jacquesa w muzycznych aranżacjach Stefana Gąsieńca i przekładzie Romana Kołakowskiego. W spektaklu wystąpili: Monika Wierzbicka, Wojciech Brzeziński, Konrad Imiela, Mariusz Kiljan i Piotr Rogucki.
W ramach trwających X Jubileuszowych Nocy Teatru i Poezji zobaczymy jeszcze: Koncert 13 poetów, Najlepsi z Najlepszych - Festiwal Gwiazd (wystąpią m.in. Iwona Loranc, Magdalena Krzywda, Janusz Radek, Joanna Liszowska), w sobotę Mistrzów polskiego kabaretu w doborowej obsadzie (m.in. Jan Kobuszewski, Marian Opania, Wiktor Zborowski), a w niedzielę „Deprecjację depresji" w reżyserii Andrzeja Andrusa.
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185651

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.