Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 11.08.2006 01:29 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:8 Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Nienacki znany i nieznany
Okładka wydania VCD filmu
Okładka wydania VCD filmu
Promocji czytelnictwa książek oraz przypomnieniu twórczości Zbigniewa Nienackiego - literackiej wizytówki Warmii i Mazur - poświęcony jest realizowany przez elbląski Światowid projekt pt. Nienacki znany i nieznany.

23 września przypada 12 rocznica śmierci Zbigniewa Tomasza Nowickiego, znanego pod pseudonimem twórczym Zbigniew Nienacki. Ostatnią wolą najpopularniejszego pisarza  Warmii i Mazur było utworzenie w jego domu w Jerzwałdzie muzeum im. Z. Nienackiego. Niestety, dom został sprzedany. Rękopisy zaś trafiły do magazynów Muzeum Warmii i Mazur (więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule Spadek Pana Samochodzika Tadeusza Prusińskiego).
Aby przypomnieć młodszemu pokoleniu sylwetkę pisarza, elbląski Światowid realizuje projekt pn. Nienacki znany i nieznany. Celem szeregu działań jest promocja czytelnictwa, zwiększenie zainteresowania książką oraz przypomnienie twórczości Zbigniewa Nienackiego - literackiej wizytówki regionu.
- Nienacki wielokrotnie podkreślał, że Warmia i Mazury stały się inspiracją do napisania wielu powieści, m.in. cyklu o Panu Samochodziku - informuje Jędrzej Rusiński z Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid" w Elblągu.
W ramach projektu Światowid planuje m.in. projekcje filmowych ekranizacji powieści Nienackiego (Pan Samochodzik i niesamowity dwór, Wyspa złoczyńców, Latające machiny kontra Pan Samochodzik, Pan Samochodzik i praskie filmy), wycieczki śladami bohaterów powieści, Targi Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej oraz konferencję i panel dyskusyjny pt. Jak skutecznie zachęcić młode pokolenie do czytania książek?
- Przy okazji przypomnimy również inne stare filmy powstałe na bazie powieści młodzieżowych, jak Czarne Stopy, Paragon gola, Dziewczyna i chłopak - dodaje Rusiński.

Już dziś namawiamy do przypominania sobie twórczości Nienackiego - zachęca J. Rusiński. -Zapraszamy do współpracy osoby, które posiadają wiedzę na temat twórczości Nienackiego lub mają dostęp do pamiątek po pisarzu.

Patronat medialny nad projektem Nienacki znany i nieznany objął portal kulturalny http://www.eswiatowid.pl/.

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja czytelnictwa.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11161196

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.