Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 14.07.2006 03:53 Miasto:Jonkowo Kategoria:Etnografia Autor:Edyta Machul Placówka:Ręką Dzieło Stowarzyszenie Ekologiczno - Artystyczne
Letni jarmark sztuki
W malowniczej warmińskiej wiosce Jonkowo, nieopodal Olsztyna, od piątku 14 lipca do niedzieli odbywa się III Letni Jarmark Sztuki. Nie jest to typowy jarmark - założeniem imprezy w Jonkowie, oprócz promocji wyrobów twórczości ludowej, są inspirujące spotkania kulturalne. Na wszystkich przybyłych czekać będą spektakle i koncerty muzyki reggae, etnicznej, biesiadnej, jazz i folk.

Tę niewielką wioskę odwiedzą zespoły amatorskie i zawodowi artyści z regionu, kraju i świata m.in. muzycy z Ameryki Południowej, grupa instrumentalistów ze Sierra Leone, szaman z Tuwy.
- Na placu targowym, typowym dla każdego jarmarku, można będzie zakupić - informują organizatorzy - płody warmińskich pól, ogrodów, sadów, łąk i lasów, ręcznie robione wyroby rzemieślnicze, twórczość ludową, będzie też giełda staroci.
Ponadto powstanie kilka kameralnych instalacji (jurta, tipi, namiot do projekcji filmów), w których odbywać się będą twórcze spotkania z innymi kulturami. Plac będzie miejscem spektakli ulicznych i performance'ów.
W parku, tuż obok placu, artyści i rzemieślnicy ginących zawodów uczyć będą różnych technik artystycznych w swoich pracowniach plenerowych, m.in. będą to: ceramika, rzeźba w drewnie, tkactwo, malarstwo, wiklina, kowalstwo.
Jarmark zakończy Wielka Parada Sztuki poprowadzona przez Scholę Teatru Węgajty i Dom Tańca Kapeli Hałasów w asyście artystów, muzyków, kapeli ludowych, dzieci w strojach warmińskich, żonglerów. Wielka Parada pokaże to, czego w Jonkowie na pierwszy rzut oka nie widać. Zatrzymywać się będzie na „przystankach", a tam czekać będą przeróżne niespodzianki.
To oczywiście nie wszystkie atrakcje jarmarku. Będzie to spotkanie twórcze i inspirujące, a co najważniejsze - z dobrą zabawą.

 

Program III Letniego Jarmarku Sztuki

14 lipca, piątek

Będzie spontaniczne malowanie na płótnie przez uczestników, malarska akcja bezpośrednia pod nazwą "Moja wieś"; autorski projekt Pani Bożeny Łochajewskiej.
Przewidujemy dalszą rozbudowę Parku Sztuki przy jonkowskim rynku, gdzie Jacek Adamas od dwóch lat tworzy eksponaty Wiejskiej Galerii Sztuki Współczesnej
godz. 12 - budowa Jurty Hałasów, program Domu Tańca: Kapela Scholi Teatru Węgajty i kapela Hałasów (rynek),
Będzie budowana tradycyjna jurta mongolska z artystycznymi elementami sztuki warmińskiej, w której następnie poprowadzony zostanie program muzyczno-kulturalny, co w całości jest projektem Jacka i Alicji Hałas z Poznania.

godz. 15 - Francuskie Popołudnie: burzenie Bastylii - performance (stadion)
W dniu francuskiego święta narodowego planujemy francuskie popołudnie: "Zburzenie Bastylii", wykonanej uprzednio z tektury. Budowa konstrukcji przez młodzież wiejską stanie się pretekstem do "krótkiego kursu historii Francji", zaś wspólny atak na Bastylię to atrakcyjna propozycja także dla najmłodszych oraz zabawa integracyjna.
Będzie muzyka francuska oraz goście z Francji, ideowo wspiera nas Pan Brakoniecki z Towarzystwa Kultury Francuskiej w Olsztynie.

godz. 16 - program Domu Tańca: Kapela Scholi Teatru Węgajty i kapela Hałasów (rynek),

od godz. 16 do godz. 19 - próby (stadion - scena)

godz. 20 - scena reggae-jonalna Grzegorza Kasjaniuka: Majestic z Gdańska (stadion - scena)

godz. 21 - Plastic Bag z Łodzi (stadion - scena)

godz. 22.45 - Dyrektor na Butli z Urzędu z Jonkowa

godz. 23 - DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I - Joint Venture Sound System DJ's set (stadion - scena)

godz. 1.30 - DJ Plum z Olsztyna (stadion - scena)

Noc - kino, jurta, festiwal ognia: Art of Fire from Amsterdam (stadion - scena)

04.00 - zakończenie


15 lipca, sobota

14.00 - 17.00 - TURNIEJ SOŁECTW (rynek)

14.00 - 17.00 - Kapela Hałasów z Poznania i Wasilewskich ze Szczytna (rynek)

18.00 - 19.00 - Kabaret "Głodna Grupa" z Krakowa, (rynek i scena)
19.00 - scena reggae-jonalna Grzegorza Kasjaniuka :

Jelenie w Terenie z Elbląga (stadion - scena)

19.45 - Funkastik Crew & Funky Family z Warszawy

20.30 - Son de Cuba z Kuby

22.00 - Sabanoh Africa z Sierra Leone (stadion - scena)

23.00 - Gendos Syberyjski Szaman, muzyk z Republiki Tuwy (stadion - scena)

00.00 - Sambor Dudziński z Wrocławia (stadion - scena) 10.00 - Rajd Maszyn z gminy Jonkowo - 10 lat na scenie Ręką Dzieło (stadion - scena)

02.00 - 06.00 - Niezalezny Sound-System: (stadion - scena)

DJ Wroo z Wengoja

DJ Piotronik z Warszawy

DJ Plum z Olsztyna

festiwal ognia: Art of Fire from Amsterdam, Teatr Ognia Los Fuegos z Krakowa (stadion - scena)

06.00 - zakończenie


16 lipca, niedziela

10.00 - 12.00 - Ekologiczne Forum Rolnicze - w tym roku odbędzie się w jurcie na rynku: będzie można poznać archaiczne techniki budowlane, zaadoptowane do możliwości naszych czasów, a także: jak w harmonii ze środowiskiem naturalnym pozyskiwać energię, co zrobić ze śmieciami, poznać ekologiczne metody upraw rolniczych, etc.

12.00 - 15.00 - WIELKA PARADA SZTUKI

w asyście artystów, muzyków, kapeli ludowych, dzieci w strojach warmińskich, żonglerów - w towarzystwie koni i pojazdów konnych ze Stajni Janusza Kojrysa

wszyscy: mieszkańcy całej gminy, goście i sympatycy - zapoznamy się z tym, czego w Jonkowie nie widać na pierwszy rzut oka. Podczas Parady, którą poprowadzi Dom Tańca Kapeli Hałasów i Schola Teatru Węgajty będziemy zatrzymywać się na "przystankach", a tam czekać będą na nas rozmaite niespodzianki...

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11746
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10405745

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.