Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 14.07.2006 10:29 Miasto:Elbląg Kategoria:Stowarzyszenia Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla Placówka:Centrum Sztuki Galeria EL
Pro Musica Antiqua w Galerii EL
Pro Musica Antiqua
Pro Musica Antiqua
Muzyka w zabytkach Warmii i Mazur dotarła do Elbląga. Zespół Kameralny Pro Musica Antiqua zagra 20 lipca (czwartek) o godz. 18 w Centrum Sztuki Galeria EL.
Zespół Pro Musica Antiqua z cyklem "Koncertów Letnich" występuje od roku 1992, grając w najbardziej znanych i turystycznie atrakcyjnych miejscowościach Warmii i Mazur. XIV edycja letnich koncertów muzyki klasycznej gościła już w większości miast Warmii i Mazur - artyści zagrają w sumie 23 koncerty w dwudziestu miastach regionu.
Zespół kameralny Pro Musica Antiqua, który działa pod patronatem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, powstał w 1992 roku. Jego założycielem i kierownikiem artystycznym jest Leszek Szarzyński. Zespół tworzą ponadto: Jerzy Szafrański - I oboista Filharmonii Narodowej w Warszawie, Wojciech Orawiec - solista Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i Małgorzta Skotnicka - wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. W Elblągu gościnnie wystąpi również Arkadiusz Skotnicki na marimbie.
Zespół dysponuje bogatym repertuarem, prezentującym muzykę różnych epok, najchętniej propaguje jednak dzieła mistrzów baroku i wczesnego klasycyzmu. Koncerty w zabytkowych budynkach regionu zrodziły pomysł nagrania płyt w ramach projektu "Muzyka europejska w zabytkach Warmii i Mazur" dedykowanych wybranym miastom regionu. Płyty zawierają sonaty barokowe kompozytorów niemieckich, włoskich, francuskich i angielskich oraz muzykę polską dawną i współczesną. W 2005 roku ukazała się kolejna, zatytułowana "Muzyka europejska w przyrodzie Warmii i Mazur", za którą w roku 2006 został wyróżniony nagrodą Ministra Kultury m.in. "za promocję regionu warmińsko-mazurskiego". Artyści dokonali też licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.
W ramach ogólnopolskiej trasy koncertowej Pro Musica Antiqua wystąpi jeszcze w Bartoszycach (21 lipca), Lidzbarku Warmińskim (22 lipca), Gietrzwałdzie (23 lipca) i Biskupcu (23 lipca).
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11161675

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.