Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.05.2006 12:07 Miasto:Elbląg Kategoria:Etnografia Autor:8 Placówka:Brak
Z archiwum etnograficznego
Adam Monkiewicz z Elbląga podczas pracy nad rzeźbą
Adam Monkiewicz z Elbląga podczas pracy nad rzeźbą
W dziale Galerie rozpoczęliśmy publikację archiwalnych zdjęć dokumentujących imprezy organizowane lub współorganizowane przez elbląski „Światowid" z udziałem twórców ludowych. Pierwsza galeria pochodzi z pleneru rzeźbiarskiego, który odbył się w 1983 w Tolkmicku.

W lipcu 1983 roku w Tolkmicku odbył się plener rzeźbiarski twórców ludowych z terenu województwa elbląskiego i studentów trzeciego i czwartego roku rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych z Gdańska. Uczestniczyło w nim ponad 20 osób. W archiwum Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid" (wówczas Elbląskiego Ośrodka Kultury) w Elblągu zachowały się zdjęcia po tym wydarzeniu, które mamy przyjemność prezentować w dziale Galerie. Poniżej także zachowane artykuły z Wiadomości Elbląskich i Dziennika Elbląskiego na temat pleneru.

Wiadomości Elbląskie, nr 29 (180), Rok V, Elbląg, 20 lipca 1983 r.:
W Tolkmicku odbywał się plener rzeźbiarski twórców ludowych z terenu województwa elbląskiego i studentów trzeciego i czwartego roku rzeźby PWSSP z Gdańska. Uczestniczyło w nim ponad 20 osób.
Organizatorami tego ciekawego, dającego możliwość wymiany doświadczeń w bezpośrednich kontaktach spotkania - pasjonatów dłuta, był EOK w Elblągu, MOK w Tolkmicku oraz PWSSP w Gdańsku. Życzeniem twórców ludowych jest zacieśnienie więzi ze studentami i rozszerzenie przyszłych plenerów o inne dziedziny twórczości np. w oparciu o cegielnie w Kadynach. Zamiar ten zostanie chyba zrealizowany - stwierdziły opiekunki Grażyna Grądkowska - studentów i Grażyna Komorska - twórców ludowych. - Rozmowy zostały już podjęte.
Korzyści będą oczywiste, wymiana doświadczeń i nie tylko, w przypadku tolkmicka pokłosie pleneru - rzeźby będą ozdobą plastyczną miasta, trwałym śladem pobytu rzeźbiarzy, odbiciem ich twórczej pracy. A praca ta pasjonująca, chociaż ciężka, lecz sił starcza wszystkim; i najmłodszym - siedemnastolatkom, jak i najstarszym - stwierdził siedemdziosześcioletni uczestnik pleneru pan Adam Monkiewicz z Elbląga.

Dziennik Bałtycki 204 (11 865) 8-9.10.83:
Wdzięk i swoisty urok zapanowały na placach i skwerach Tolkmicka, od kiedy znajdują się na nich rzeźby wykonane przez uczestników pierwszego w tym mieście pleneru dla studentów gdańskiej PWSSP, rzeźbiarzy amatorów i twórców ludowych.
Talent, twórcza inwencja, a także wytrwałość tej grupy ludzi sprawiły, że drewniane bale przeistoczyły się w fantazyjne postacie niby to z życia wzięte, niby to z baśni albo i z autorskiej imaginacji. Wrażliwe, a wprawne ręce tchnęły w nie jeśli to nie dusze, to z pewnością niepowtarzalny nastrój.
Powstała w ten sposób galeria figur cieszy dziś oko rodowitych mieszkańców Tolkmicka i licznych przybyszów, którzy odwiedzają to miasteczko nad Zalewem Wiślanym. Przykład Tolkmicka jest też jeszcze jednym dowodem na to, że właściwie pojęty mecenat nad działalnością artystyczną sowicie się opłaca. Nawet w gospodarczym kryzysie! (HED)

Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid"
pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
info@swiatowid.elblag.pl
http://www.swiatowid.elblag.pl/

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11738
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10395123

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.