Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 04.05.2006 12:22 Kategoria:Teatr Autor:Mariusz Teodorowski Placówka:Brak
Boso, ale w ostrogach
W minioną sobotę w elbląskim Teatrze Dramatycznym widzowie mogli podziwiać kunszt mistrzów dobrego humoru w osobach Zenona Laskowika i Władysława Sikorskiego. Występ sław polskiej sceny kabaretowej z towarzyszeniem kabaretu OAO zatytułowany został wymownie: „O'pyra za 3 grosze + VAT".
Piękne, kolorowe, blaszane pudełko i mało cukierków, czy brzydkie, szare, tekturowe pudełko i dużo cukierków? Powyższe pytanie w odniesieniu do niezależności w sztuce było wspólnym mianownikiem wszystkich skeczów, piosenek i dialogów. Artyści, korzystając z własnych doświadczeń i obserwacji zachowań publiczności, próbowali uchwycić moment, w którym kończy się niezależność twórców, a zaczynają pieniądze sponsora. W finale dochodzą do wniosku, że lepiej boso, ale w ostrogach. Sponsoring w sztuce - tak, ale nie za wszelką cenę. Najważniejszy na scenie zawsze będzie człowiek, a nie efekty specjalne czy dekoracje. Dlatego nie zawsze rację mają ci, którzy twierdzą, że „pecunia non olet". Jeśli ceną za takie podejście ma być utrata szacunku widzów, a w konsekwencji szacunku do samego siebie, lepiej zrezygnować z dyktatury sponsora, narzucającego, co, jak i z kim grać.

Artyści nie pozostali obojętni na aktualne wydarzenia społeczne i polityczne. Trudno się dziwić, skoro pierwsze skrzypce na scenie grał Zenon Laskowik, zaprawiony w bojach z PRL-owską cenzurą, twórca, znanego chyba wszystkim, kabaretu TEY. Oberwało się elicie politycznej (świetna parodia programu typu „gotuj z nami" z przepisem na orła w brukselce), lekarzom („ Jak się cieszę, że pan doktor dziś przyjmuje" - „Ja przyjmuję zawsze i od każdego"), a nawet artystom ( uroda i tupet jako wystarczające do odniesienia kariery w showbiznesie). Nie obyło się również bez licznych bon-motów Zenona Laskowika, także politycznych. Szkoda tylko, że publiczność nie dopisała. Tym bardziej, że był to przecież powrót sceniczny, po wielu latach, najsłynniejszego chyba polskiego listonosza. Należy mieć nadzieję, że to nie ostatnia jego wizyta w Elblągu, i nie ostatnia - w takiej formie.

Teatr Dramatyczny w Elblągu
Pl. K. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
http://www.teatr.elblag.pl
teatr@teatr.elblag.pl

This text will be replaced
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
M.
|2006-05-08 11:59:28
Artykuł bardzo ciekawie napisany lekkim,dziennikarskim piórem.Gratulacje i komplementy.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11594
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9920020

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.