Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.03.2006 03:58 Kategoria:Etnografia Autor:Kasia Budek Placówka:Brak
Malarstwo w Muzeum w Elblągu
Prezentowana w Muzeum w Elblągu wystawa malarstwa liczy około 80 obrazów 38 artystów. Obrazy pochodzą z darów, przekazów i sporadycznych zakupów. Dzieła pochodzą z okresu od mniej więcej połowy XIX wieku, aż do współczesności.
Prezentowane są prace nie tylko elbląskich artystów, takich jak Ludwik Zamczyński czy Paul Emil Gabla, ale także artystów z Gdańska, między innymi Czesława Tumielewicza. Wystawa składa się z trzech części: pierwsza to malarstwo elbląskich artystów, druga dotyczy polskiego, natomiast trzecia - zagranicznego.
Pierwsza część jest najliczniejsza. Są to obrazy między innymi: Zdzisława Jakubowskiego, Józefa Łapińskiego, Zbigniewa Książkiewicza, Tadeusza Jarmużewskiego, Andrzeja Szatkowskiego, Elizy Jarmużewskiej, Janusza Hankowskiego, Ryszarda Tomczyka, Andrzeja Sywuli i Stanisława Czuby. Na szczególną uwagę zasługują obrazy Ludwika Zamczyńskiego, jednego z pierwszych artystów powojennego Elbląga.
Drugą grupę stanowi malarstwo polskie przed i powojenne. Prezentowane są prace kolorysty Jana Cybisa, obraz paryski Juliusza Studnickiego, martwe natury Eustachego Wasilkowskiego, reprezentującego środowisko lwowskie i wrocławskie Stanisława Dawskiego.
Dominującym środowiskiem w kolekcji jest malarstwo gdańskie. Na wystawie są obrazy marynistów: Mariana Mokwy i Antoniego Sucharka oraz prace Ryszarda Stryjca, Czesława Tumielewicza, Bogdana Cierpisza. Środowisko olsztyńskie reprezentowane jest przez Hieronima Skurpskiego, białostockie – przez Aleksandera Kozyrskiego, natomiast malborskie – przez Jerzego Krempa.
Malarstwo zagraniczne, głównie XIX - wieczne lub z początku wieku XX, to obrazy gromadzone w muzeum elbląskim z myślą o uzupełnieniu przyszłych ekspozycji wnętrz. Obrazy te pokazane są tematycznie. Większość z tych prac nie było nigdy wcześniej pokazywanych  publiczności.
Galeria malarstwa prezentowana będzie do końca czerwca. Wstęp wolny.
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
Kinga Bucholc
|2007-12-11 01:06:52
witam .. Skradziono mi 5 obrazów Ludwika Zamczyńskiego głównie pejzarze górskie i jeden martwa natura bardzo ciemne tło czerwone róże w złotawym koszu ... jeżeli ktokolwiek cos wie na ten temat to prosze o kontakt... ertera@wp.pl
 
Marek
|2007-05-14 08:35:10
Kto to byl ten Ludwik Zamczynski mam dwa jego obrazy ale nic o nim nie mozna znalesc :)...?
 
Do administratora
|2006-04-04 18:13:33
Po wpisaniu tekstu w panelu dyskusyjnym i recznym odswiezeniu strony pojawil sie wpis ponownie tego samego komentarza ?! Za niedogodnosc przepraszam
 
apre
|2006-04-04 18:11:06
Ludwik Zamczynski i Bogdan Cierpisz ?

To ciekawe. Moze zainteresuje sie i tym co maja do nadania swoimi dzielami ;)
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11746
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10405764

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.