Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.03.2006 02:57 Kategoria:Wystawy Autor:Edyta Polkowska Placówka:Brak
Mozaika stylów w Galerii EL
Zdjęcie z wernisażu wystawy
Zdjęcie z wernisażu wystawy
W elbląskiej Galerii EL odbywa się wystawa prac pięciu autorów: Katarzyny Wolickiej, Antoniego Grzybka, Marka Szczęsnego, Katarzyny Warachim i Włodka Kmiecika.
Wernisaż wystawy, który odbył się 16 marca br. okazał się nie tylko spotkaniem środowiskowym - był także wydarzeniem towarzyskim i prezentacją dla mediów. Otwarty charakter imprezy przyciągnął sporą grupę widzów.
W nawie głównej dawnego kościoła Najświętszej Marii Panny można oglądać dzieła Katarzyny Wolickiej, Antoniego Grzybka i Marka Szczęsnego. Prezentowane wschodnie techniki malowania na jedwabiu autorstwa Katarzyny Wolickiej to efekt „poszukiwań malarskości w odbitkach i matrycach” - jak mówi sama artystka.
Autorka (ur. 1975 r.) ukończyła tkactwo artystyczne w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz edukację artystyczną na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie. Początkowo jej prace skupiały się na upraszczaniu postaci ludzkich i zwierzęcych. Kiedy zaczęła komplikować obrazy, efektownie rozbijając formy na mniejsze elementy, zacierając ich rzeczywisty kształt. Kolejny etap jej szablonowej twórczości doprowadził do prezentowanych na wystawie w Galerii EL batików.
Antoni Grzybek (ur. 1971 r.) jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, redaktorem graficznym Pisma Literacko-Kulturalnego „Portret” oraz nauczycielem grafiki komputerowej. Pracował m.in. jako wolontariusz w organizacji Save The Children w obozach przejściowych dla uchodźców na terenie Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Kosowa. Jego twórcza działalność była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Praca artystyczna jest dla niego czystą pasją.
Jak mówi: „Nie utrzymuję się ze sprzedaży swoich dzieł. To zrozumiałe. Nikt przecież nie kupi obrazu ze starym, brzydkim facetem z genitaliami na wierzchu.
Marek Szczęsny (ur. 1965 r.) ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje jako wykładowca na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. W Elblągu swoje dzieła wystawia wraz z pracami swoich studentów: Katarzyny Wolickiej i Antoniego Grzybka. W swoich pracach stosuje wyostrzone zestawienia kolorystyczne i odważne, szerokie pociągnięcia pędzla.
W prezbiterium dawnego kościoła umieszczone zostały obrazy Katarzyny Warachim i Włodzimierza Kmiecika, których promuje Wydawnictwo AMUN (Artyści Malujący Ustami i Nogami). Katarzyna Warachim (ur. 1970 r.) jest stypendystką Światowego Stowarzyszenia AMUN. Maluje od 1985 r.
- Moje ulubione techniki to akwarela, a najczęściej przedstawiane motywy to klauni, pierroty, abstrakcje, a ostatnio także motyle i akty - mówi artystka.
Poza malarstwem interesuje się teatrem i literaturą. Wydała trzy tomiki swoich wierszy. Włodzimierz Kmiecik (ur.1962 r.) maluje ustami. Jest samoukiem. Swój warsztat doskonalił na podstawach zaczerpniętych z książek i podpatrując kompozycje wielkich mistrzów. Pierwsze szkice artysty powstały za namową i przy wsparciu bliskich mu osób.
Kolejne dzieła to przede wszystkim pejzaże wykonywane farbami olejnymi. Jego prace wystawiane na zbiorowych wystawach AMUN w 2000 i 2001 roku zyskały wielu fanów.
- Używając koloru, światła, cienia i perspektywy staram się tworzył własne niepowtarzalne obrazy świata mojej wyobraźni - mówi o sobie.
Wystawę prac pięciu artystów można oglądać do 9 kwietnia br. Galeria EL czynna jest codziennie w godz. od 10 do 17, w niedzielę od 10 do 16.
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11746
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10405984

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.