Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.05.2025 08:17 Kategoria:Społeczeństwo Autor:inf. nadesł. Placówka:Brak
Powstała Warmińsko-Mazurska Rada Kobiet

Pierwsze założycielskie zebranie Warmińsko-Mazurskiej Rady Kobiet za nami. W czwartek 29 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie panie się spotkały, ukonstytuowały i odebrały akty powołania z rąk marszałka województwa. 

Powołane do życia gremium ma pełnić funkcję opiniodawczo-doradczą, ma gwarantować partycypację kobiet w opiniowaniu oraz inicjowaniu działań samorządu województwa w zakresie równego traktowania kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach życia społecznego. W jego skład wchodzą 53 osoby i dodatkowo dwie osoby wspierające.

- Mam sporą tremę, bo widzę ogromną aktywność i energię przybyłych na inaugurację rady pańmówił marszałek Marcin Kuchciński, który także dziękował wicemarszałkini Katarzynie Sobiech za inicjatywę utworzenia takiego gremium. - Liczę, że ta rada nie będzie tylko zapisem czy formalnością, ale że będzie to prawdziwa przestrzeń do rozmowy i działania, którą oddajemy w Wasze ręce, z pełnym zaufaniem i z którą będziemy się liczyć. Wierzę, że to, co dziś rozpoczynamy, przerodzi się w coś trwałego, ważnego i widocznego. I że będziecie z tej pracy dumne - tak samo jak ja dziś jestem dumny, że mogę Was tutaj gościć.

Początki inicjatywy powołania rady przypomniała wicemarszałkini województwa Katarzyna Sobiech, która opowiedziała o pierwszych spotkaniach, przełamywaniu barier, poznawaniu się, także z wykorzystaniem nowoczesnych technik i łączy, rozmowach z przedstawicielkami innych kobiecych rad i czerpaniu wzorców z wypracowanych dobrych praktyk.

- Doświadczenie pokazuje, że na czele samorządów czy instytucji zwykle stoją mężczyźni, ich zastępczyniami są kobiety i to one zajmują stanowiska wymagające najcięższej pracymówiła Katarzyna Sobiech. – Mamy wystarczające kompetencje, żeby pracować samodzielnie i działać w różnych dziedzinach – społecznej, gospodarczej, zdrowotnej – każdej.

O pracy w radzie mówi Kornelia Kurowska, prezeska Fundacji Borussia:

- Sama zaczynałam od wolontariatu i wiem, jak ważny jest start. Zależy mi, żeby zacząć od edukacji i od najmłodszych lat uczyć młodych ludzi, szczególnie dziewczęta, zaangażowania w życie społeczne, uczyć je postaw nie tylko wspierających, ale także umiejętności liderskich i przywódczych. Dziś śmiejemy się, że Borussia jest kobietą, ale prawda jest taka, że w fundacji działają przede wszystkim kobiety i to działają z sukcesami. Wierzę, że możemy być dobrym przykładem aktywności, kreatywności i kształtowania postaw obywatelskich.

Elżbieta Zabłocka, starosta powiatu bartoszyckiego, dodaje:

- Rada Kobiet przy Marszałku Województwa Warmińsko-Mazurskiego to niezwykle istotna inicjatywa, która pozwala na realne wsłuchanie się w głos kobiet, ich doświadczenia i potrzeby, na przykład w obszarze ochrony zdrowia czy edukacji. Dla naszego regionu kluczowe znaczenie ma dostęp do wysokiej jakości opieki medycznej. Ważne jest, aby korzystać z dobrych rozwiązań i wprowadzać je w naszym województwie, aby kobiety mogły swobodnie zgłaszać swoje oczekiwania i sugestie dotyczące funkcjonowania placówek medycznych. Chcemy dążyć do wyrównania szans kobiet, zwłaszcza tych z mniejszych miejscowości, które często napotykają dodatkowe wyzwania i bariery w codziennym życiu.

Na oddolne działania prozdrowotne zwraca uwagę także Beata Jażdżewska, wiceburmistrz Orzysza:

- Takie działania, których się nie udało wprowadzić odgórnie, poprzez program lekcyjny o zdrowym życiu, my realizujemy oddolnie, na przykład przez obecność w szkołach logopedy czy dietetyka. U nas powołałyśmy Orzyską Radę Kobiet i widzę, że takie oddolne działania przynoszą efekty. Chętnie się podzielmy doświadczeniami na arenie regionalnej.

Część oficjalna spotkania zakończyła się wręczeniem aktów powołania do rady i pamiątkowym zdjęciem, a następnie przybyłe panie przeprowadziły wśród siebie wybory do prezydium rady. Na przewodniczącą panie wybrały Magdalenę Hoffleit, na wiceprzewodniczącą – Barbarę Elżbietę Wyłudek, a na sekretarza – Beatę Jażdżewską.

- Musiałyśmy wybrać struktury, bo takie są przepisy, ale pamiętajcie, że jesteśmy jednością – apelowała po  wyborach przewodnicząca. – Widzę, że mamy w sobie tyle energii, potencjału i kompetencji, że będziemy się wspierać i działać skutecznie.

- Pamiętajcie, że zgłosiłyśmy się tu wszystkie do pracy, i chociaż mało się jeszcze znamy, to wierzę, że nasza praca przyniesie korzyści, a rada będzie miała realny wpływ na nasze otoczenie.

Zadania rady to m.in.:

- diagnozowanie, analizowanie i monitorowanie sytuacji kobiet w województwie warmińsko-mazurskim,

- inicjowanie, współorganizowanie i wspieranie działań, akcji społecznych, debat, konferencji, kampanii społecznych w zakresie równouprawnienia kobiet oraz respektowania ich praw,

- opracowywanie propozycji rozwiązań w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia kobiet, walki z przemocą domową, polityki rodzinnej, społecznej, senioralnej, aktywizacji zawodowej kobiet, edukacji kobiet, wspierania kobiet należących do mniejszości narodowych, roli kobiet w Europie, opiniowanie, na wniosek marszałka województwa, projektów dokumentów dotyczących sytuacji kobiet, w tym ich równego traktowania w województwie warmińsko-mazurskim.

Skład rady:

Anna Lewikowska, Teresa Piątek, Barbara Dawcewicz, Teresa Nowacka, Marta Waszkiewicz, Beata Izabela Jakubiak, Beata Ewa Mazur, Barbara Elżbieta Wyłudek, Małgorzata Sulewska, Lidia Milik, Agnieszka Kombel-Gawlik, Beata Urszula Polkowska, Krystiana Zielińska, Elwira Świetlicka, Beata Jażdżewska, Ewa Sadowska, Marta Wielgat, Kamila Silwanowicz, Urszula Młodziejewska, Izabela Sowa-Dudulewicz, Małgorzata Kulas-Szyrmer, Teresa Chrostowska, Magdalena Matracka, Marzena Kaszuba, Anna Jaroszuk, Ewa Romanowska, Joanna Michalska-Reda, Justyna Roczeń, Magdalena Fuk, Paulina Zborowska-Weychman, Katarzyna Królak, Jolanta Gadomska, Anna Godlewska, Iwona Zielińska-Kanclerz, Anna Siwicka, Natalia Sycz, Ewelina Krzywosz, Elżbieta Zabłocka, Magdalena Hoffleit, Ewa Ostrowska, Anna Rawinis, Kornelia Kurowska, Joanna Smoliniec-Januszczyk, Alicja Eidtner, Elżbieta Gąska, Wioletta Stadnik, Wioletta Banasiewicz, Anna Wyrozębska, Sylwia Izabela Ostrowska,  Agnieszka Markowicz, Iryna Shatkivka, Elżbieta Monika Ruda, Beata Deka.

Członkinie wspierające:

Jolanta Piotrowska, Urszula Pasławska.

Galeria zdjęć do pobrania:

https://warmia.mazury.pl/polityka-spoleczna/aktualnosci/9839-powstala-warminsko-mazurska-rada-kobiet

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska

tel 55 611 20 63

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12686
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 13366882

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 63

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.