Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.12.2019 10:24 Miasto:Pasłęk Kategoria:Wystawy Autor:inf.nadesł. Placówka:Brak
Polska walczy na wszystkich frontach

Składająca się z 11 plansz ekspozycja powstała na zlecenie Polish Government Information Center. Zawiera oryginalne materiały propagandowe, które były prezentowane obwoźnie w Stanach Zjednoczonych pod koniec II wojny światowej. Plansze pokazują sytuację kraju podczas wojny, promując zarazem polską kulturę, sztukę i przemysł. Podkreślają istotną rolę polskich kobiet w walce przeciwko okupantowi. Wystawę można oglądać w w Bibliotece Publicznej w Pasłęku.

Już sama wystawa jest zabytkiem samym w sobie: wszystkie plansze (oraz stelaże i skrzynia transportowa) są oryginalne, pochodzą z epoki i zostały wykonane ręcznie, techniką kolażu. Na plansze ekspozycyjne naklejono oryginalne fotografie w dużym powiększeniu, które następnie opatrzono opisami w języku angielskim. Tego rodzaju techniki nie stosuje się w działalności ekspozycyjnej już od kilkudziesięciu lat, dlatego można też sprawdzić, jak dawniej wykonywano takie wystawy.

Plansze zostały odnalezione w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w magazynach instytucji gromadzącej polskie pamiątki. Następnie przesłano je do konserwacji do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, dzięki czemu obecnie mogą być prezentowane.

Zadaniem tej objazdowej ekspozycji było m.in. przybliżenie zwykłym mieszkańcom USA egzotycznego kraju, jakim niewątpliwie była dla nich Polska. I ukazanie go jako przynależącego do rodziny krajów demokratycznych, posiadających wiekową i bogatą kulturę.         

- W nawiązaniu do ogólnej tematyki ekspozycji, Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza na zajęcia edukacyjne towarzyszące tej wystawie, które omawiają postrzeganie Polski Polaków oraz co o naszym kraju wiedzieli amerykańcy twórcy komiksów z okresu II Wojny Światowej. Oczywiście nie zabraknie polskich super bohaterów - zachęcają organizatorzy. - Zajęcia są bezpłatne, przeznaczone dla klas 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół średnich.

Wystawa pochodzi z kolekcji Misji Polskiej w Orchard Lake (The Polish Mission of the Orchard Lake) w stanie Michigan, USA. a zorganizowana została dzięki wsparciu SWAL Kuźnia Pruska oraz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Ekspozycja zorganizowana w ramach obchodów 30-lecia samorządu terytorialnego w Polsce.

Ekspozycję można obejrzeć do 31. stycznia 2020 r.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11115
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6492448

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.