Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Reportaż z projektu "Nasze tutaj"

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego realizację projektu "Nasze tutaj".

Spacer, warsztaty, film, przewodnik, lekcje pokazowe i scenariusze lekcji - wszystko w temacie pionierów Elbląga. To efekty projektu pn. „Nasze tutaj”, który Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu realizował w 2019 roku – Roku Pionierów Elbląga. Projekt odkrywał, utrwalał i upowszechniał wiedzę nt. kształtowania się tożsamości mieszkańców Elbląga, którzy po 1945 r. osiedlili się w mieście. Przypomnijmy, był to okres w którym nastąpiła znaczna wymiana mieszkańców Elbląga.
Pierwszym działaniem, które odbyło się w ramach projektu „Nasze tutaj” był spacer miejski. W czerwcu zabraliśmy elblążan na wędrówkę po niektórych miejscach osiedlanych przez pierwszych powojennych mieszkańców Elbląga. Spacer rozpoczął się przy ulicy Agrykola. Na trasie spaceru znalazł się Park Dolinka oraz ulice: Kopernika, Chopina, Szymanowskiego, Beniowskiego, Osiedle Marynarzy, Kajki, Pionierska, Królewiecka, 12 Lutego, Trybunalska, Traugutta, Park Traugutta, Grobla św. Jerzego, 1 Maja i Plac Słowiański. W spacerze uczestniczył Witold Grodziewicz, który do Elbląga przyjechał 6 czerwca 1945 r. i był jednym z osiemnastu członków Morskiej Grupy Operacyjnej.
W lipcu br. zorganizowaliśmy warsztaty pn. "Kodujemy naszą historię". Uczestnicy zajęć „Kodujemy naszą historię” w międzypokoleniowych zespołach opracowali rodzinne historie od momentu pojawienia się w Elblągu, a następnie "zakodowali ją" z wykorzystaniem robota do nauki kodowania. Dla młodszych uczestników była to okazja, żeby poznać szczegóły historii swojego pochodzenia w atrakcyjnej dla siebie formie. Starsi z kolei mogli podzielić się swoją wiedzą
i wspomnieniami, a jednocześnie oswajać się z podstawami programowania. Efektem zajęć były powojenne historie elbląskich rodzin "opowiedziane" przez robota do nauki kodowania.
Spacer i warsztaty były wstępem do przygotowań dwóch najważniejszych działań projektu „Nasze tutaj” – tj. krótkometrażowego filmu dokumentalnego pt. „Przychodźcy” i przewodnika w formie e-booka pt. „Elbląg oswojony”.
Przychodźcy” to historia, a właściwie kolaż historii o Elblągu, którymi podzielili się jego pierwsi powojenni mieszkańcy. Film jest opowieścią o doświadczaniu powojennego Elbląga, o organizowaniu życia w nim i o oswajaniu miasta. Autorami filmu są elblążanie - Aleksandra Bielska i Jakub Strumiński. Z kolei e-book „Elbląg oswojony” proponuje pięć nietypowych spacerów po Elblągu. Są to propozycje wędrówek po miejscach, które niekoniecznie są najbardziej reprezentatywne, ale mają swój cichy udział w kształtowaniu relacji między powojennym Elblągiem, a jego nowymi mieszkańcami. Na każdy zaproponowany w przewodniku spacer składa się mapa, osobiste, niezwykłe z dzisiejszej perspektywy relacje pionierów lub ich potomków oraz archiwalne i współczesne zdjęcia Elbląga.
Premiera filmu i przewodnika odbyła się w listopadzie w elbląskim Kinie Światowid. W spotkaniu uczestniczyli bohaterowie , twórcy, przedstawiciele władz miasta oraz elblążanie. Duża sala kina została wypełniona niemal do ostatniego miejsca, a bohaterów i autorów filmu widzowie nagrodzili owacją na stojąco.
Dzień po premierze filmu i przewodnika, w Kinie Światowid odbyły się lekcje o pionierach Elbląga. Wzięło w nich udział kilkuset uczniów z elbląskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia przeprowadził dr Tomasz Gliniecki, autor scenariuszy zajęć pt. "Elbląg pionierów, Elbląg dziś". Dodajmy, że w ramach projektu „Nasze tutaj” przygotowane zostały dwa scenariusze lekcji dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych z wykorzystaniem filmu „Przychodźcy”. Zostały one bezpłatnie udostępnione elbląskim szkołom podstawowym i ponadpodstawowym. Ze szkół wpływają do nas kolejne deklaracje o chęci przeprowadzenia tych lekcji.

Projekt „Nasze tutaj” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

Autor: Krzysztof Chaja, Karolina Śluz
Film dokumentujący realizację projektu "Nasze tutaj"
This text will be replaced
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11115
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6461345

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.