Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.11.2019 10:42 Miasto:Elbląg Kategoria:Wystawy Autor:inf.nadesł. Placówka:Galeria El
Finisaż wystawy IN oraz otwarcie wystawy Biel | Czerwień w Galerii EL

Chcąc symbolicznie pożegnać kończącą się wystawę IN. Ludmiła Popiel – Jerzy Fedorowicz Galeria EL zaprasza w czwartek, 7 listopada o godz. 18:00 na próbę wspólnego, z uczestnikami, wykonania pracy na wzór jednego z prezentowanych dzieł. Tego samego dnia będzie możliwość obejrzenia otwierającej się wystawy „Biel | Czerwień”  w cyklu „Tajemnice magazynów”.

Centrum Sztuki Galerii EL

Finisaż wystawy: 7 listopada 2019 godz. 18:00

Kuratorzy: Marika Kuźmicz, Łukasz Mojsak
Współpraca: Agnieszka Popiel
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Twórczości.

Powstanie w roku 1973 pracy "Wykres linii horyzontu - pejzaż obiektywny" pokazywanej podczas wystawy IN. Ludmiła Popiel – Jerzy Fedorowicz zostało skrzętnie opisane i udokumentowane zdjęciowo. Grupa osób współpracujących z artystami, zgodnie z ich koncepcją i dyrektywami, ustawiła się odpowiednio trzymając w rękach płótna i poprzez odpowiednie ułożenie ich w linii horyzontu, umożliwiła artystyczne odniesienie do wykreowanej sytuacji. Chcemy ten proces powtórzyć razem z Państwem podczas finisażu, żeby doświadczyć podobnych wrażeń i symbolicznie pożegnać się z twórczością Popiel i Fedorowicza.

W tym samym czasie w Krużganku Galerii EL rozpoczniemy prezentację wystawy „Biel | Czerwień” w ramach rozpoczętego w tym roku cyklu „Tajemnice magazynów”. Tym razem do obejrzenia wyboru prac z kolekcji gromadzonej przez Galerię EL od lat 80-tych zainspirowanych Świętem Niepodległości.

Czemu ma służyć obecna ekspozycja?
"Jej hasłem wywoławczym i mottem stały się kolory: biały i czerwony.
Artyści korzystający w swych pracach z tych barw podejmowali indywidualne decyzje. Widzimy je u twórców malarstwa realistycznego, jak i u autorów z nurtu „języka geometrii”.
Biel może być „różnie” biała, np. ciepła, chłodna, bądź zimna. Wynika to z potrzeb samego artysty. Podobnie jest z czerwienią – może być mniej lub bardziej nasycona, mniej lub bardziej krzykliwa. Spotykamy też prace, w których barwy te egzystują ze sobą na różne sposoby.
W naszych magazynach, w wymienionych tonacjach – bieli, czerwieni i prób ich łączenia, mamy prace działające nie tylko barwą, ale również fakturą. W materii mogą przypominać niekiedy reliefy.
W kalendarium historii naszego kraju ważnym dniem jest coroczne Święto Niepodległości, przypadające na dzień 11 listopada. Data ta stała się impulsem do powstania „biało-czerwonej” wystawy, nawiązującej w tytule do barw polskiej flagi.
Budując ekspozycję świadomie dokonałem wyboru prac artystów z polskim rodowodem.
Sztuka pozbawiona widza przestaje funkcjonować. Niech ta ekspozycja stanie się kolejnym pretekstem do refleksji w barwach narodowych."

- kurator wystawy, Zbyszek Opalewski

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10969
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5903486

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.