Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 07.08.2019 15:20 Kategoria:Taniec Autor:inf.nadesł. Placówka:Centrum Tańca Promyk
To już jest koniec – podsumowanie projektu „Taniec bez granic”

Ostatnie dni obozu realizowanego pod hasłem „Taniec bez granic”, sfinansowanego z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej, minęły  bardzo intensywnie. Tancerze nie szczędzili sił i chęci, by wszystkie cele i założenia programowe zrealizować.

Projekt „Taniec bez granic” realizowany był w Iławie w dniach 28.07-6.08.2019 w trakcie obozu skierowanego do tancerzy z Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar” oraz ukraińskich tancerzy z Klubu Sportowego „Dynamo” ze Lwowa.

Program projektu zakładał realizację bardzo szerokiego zakresu działań, między innymi warsztatów tanecznych, kulinarnych, filmowych, plastycznych czy spotkań integracyjnych. Część działań -  takich jak organizacja gry miejskiej, wycieczek, wyjść na basen, nauki języka polskiego i ukraińskiego, przygotowanie wystawy zdjęć, dyskoteki - była przygotowywana przez samych uczestników. Wszystkie działania związane były ze wzajemnym poznawaniem obu kultur – ukraińskiej i polskiej, integracją dwóch narodów oraz zaszczepieniem otwartości i akceptacji na wielokulturowość. Były to również główne cele projektu.

Cele projektu i założenia programowe młodzież bardzo  chętnie realizowała. Uczestnicy szybko się zintegrowali i pomimo trudności językowych od razu nauczyli się wspólnie działać i bawić. Z entuzjazmem przygotowali piękne prace plastyczne, których tematem przewodnim były stroje taneczne inspirowane strojami ludowymi obu kultur, czy ugotowali dwudaniowy obiad złożony z barszczu ukraińskiego i polskich placków ziemniaczanych na warsztatach kulinarnych. Bardzo chętnie kręcili filmiki o dialogu międzykulturowym, pokazując, w jaki sposób taniec może wpływać na taki dialog. Stworzyli również galerię zdjęć „Sąsiedzi”, pokazując sobie nawzajem atrakcyjne miejsca w Polsce i Ukrainie. 

Najwięcej czasu spędzali jednak na salach treningowych, doskonaląc swoją pasję, jaką jest taniec towarzyski. Podczas zajęć znaleźli również czas, aby wspólnie nauczyć się kroków tańców narodowych i stworzyli krótką choreografię opartą na polonezie, krakowiaku, hopaku czy trepaku. Choreografię w formie flashmoba zaprezentowali mieszkańcom Iławy na placu przed Galerią Handlową Jeziorak, znajdującą się nad samym jeziorem.

Tancerze doskonale bawili się na wspólnych wycieczkach pieszych i kajakowych, karaoke, meczach piłki nożnej,  ping-ponga, koszykówki oraz wieczornych spotkaniach podsumowujących. Podczas tych spotkań szukali różnic i podobieństw między dwoma narodami i kulturami. Wszyscy uczestnicy doszli do tego samego wniosku, że zdecydowanie więcej ich łączy, niż dzieli. Bardzo trudno było im znaleźć między sobą różnice.  – Różnice, jakie znaleźliśmy między sobą, dotyczyły rzeczy niezależnych od nas, takich jak język czy wygląd, natomiast to, czym się interesujemy, jakie mamy wartości, co jest dla nas ważne i jak trenujemy, jest bardzo podobne – mówi Veronika, jedna z uczestniczek. – Tym bardziej trudno nam się ze sobą teraz rozstać. Obóz okazał się jedną z najfajniejszych przygód w moim życiu.

Obóz minął bardzo szybko i przyszedł czas na pożegnanie. Tancerze rozstawali się bardzo niechętnie, obiecując sobie wzajemnie dalszy kontakt i niejedno jeszcze wspólne działanie.

Projekt „Taniec bez granic” sfinansowano z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej. Jego organizatorem było Stowarzyszenie „Jantar”, a partnerem Klub Sportowy „Dynamo” ze Lwowa.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5772647

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.