Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 04.06.2019 11:16 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:inf.nadesł. Placówka:Kino Światowid
„Jak przed 20 laty witaliśmy papieża”

20 lat temu, 6 czerwca 1999 blisko 300 tysięcy osób przybyło na lotnisko Aeroklubu Elbląskiego, by wysłuchać słów papieża Polaka, Jana Pawła II. Nabożeństwo transmitowała Telewizja Polska, relacjonowali je dziennikarze z całego świata. Wszyscy zachwycali się prostotą, a jednocześnie niezwykle wymowną i pełną odniesień religijnych oprawą celebry.

Na płaskiej płycie lotniska usypano kopiec, na którym ustawiono ołtarz i papieski tron. Autorem projektu był gdański architekt, prof. Szczepan Baum. Liczył on, że po wizycie papieża kopiec pozostanie i będzie materialnym świadectwem tego wiekopomnego wydarzenia. Stało się inaczej. Ale zarówno kamienny ołtarz, jak i tron, czy elementy konstrukcji podtrzymującej sklepienie oraz winda, którą papież wjeżdżał na kopiec, zostały zagospodarowane i służą do dziś mieszkańcom regionu oraz wiernym diecezji.

To, jak elblążanie przygotowywali się do spotkania z Janem Pawłem II, na jakie przeszkody napotykali budowniczowie kopca i jak przebiegało spotkanie z papieżem uczestnikom seansu przypomną audycje telewizyjne i reportaże sprzed 20 lat. Spotkanie poprowadzą Juliusz Marek i ks. Andrzej Kilanowski.

Na seans pt„Jak przed 20 laty witaliśmy papieża organizatorzy zapraszają w środę, 5 czerwca o godz. 18:00 do Kina Światowid. Jest to ostatnie w tym sezonie spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. Organizatorem jego jest Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patroni medialni to Dziennik Elbląski oraz Elbląska Gazeta Internetowa „PortEl.pl”. Wstęp wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10967
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5897781

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.