Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.12.2018 09:45 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:inf.nadesł. Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Sielanka, to już 60 lat

W listopadzie było o Zakładach Mechanicznych ZAMECH, w grudniu będzie o „Sielance” spółdzielni mieszkaniowej założonej przez pracowników „Zamechu”. Na seans pt.  „Sielanka, to już 60 latzapraszamy w środę, 5 grudnia o godz. 18:00, do Kina Światowid.

Początkowo miała być to elitarna spółdzielnia, grupująca młodych inżynierów, którym zaoferowano budowę małych domków jednorodzinnych. Koncepcja ta szybko upadła i w roku 1958 powołano spółdzielnię mieszkaniową z programem budowy bloków. Pierwsze dwa powstały przy ul. Kopernika według typowej dokumentacji. Miało to skrócić formalności i przyspieszyć realizację. Inspektorem nadzoru został inż. Jan Łatyszonek, również „bezdomny” zamechowiec. W zamian za pracę został zwolniony z wniesienia wkładu mieszkaniowego. Nie tylko przystał na taką propozycję, ale też zadeklarował znaczne przyspieszenie inwestycji i prowadzenie jej bez dokonywania adaptacji dokumentacji i szczegółowego badania gruntu, jedynie na podstawie oceny wykopu. Zaplanowano ogrzewanie piecowe, bo dla dwóch budynków nie opłacało się stawiać kotłowni. Jak wspominał inż. Paweł Łucewicz, był to czas zimnej wojny i nowe budynki należało wyposażać w schrony. „Stanęliśmy wobec problemu: budować jeden czy dwa schrony na wypadek wojny? Przepisy przewidywały, że musi być przy każdym nowym domu. Udało się nam jednak przekonać kompetentny wydział Prezydium MRN, że wystarczy jeden.” Pierwszy budynek został przekazany w listopadzie 1959 r., drugi w lutym roku następnego.

A skąd wzięła się tak niezwykła  nazwa spółdzielni? Tę historię przed 10 laty opowiedział  zmarły przed kilku dniami inż. Ludwik Łabejszo: „Przedstawiciel centrali spółdzielczości mieszkaniowej ukazał w tak różowym świetle szansę dojścia do samodzielnego mieszkania, że, gdy rozpoczęła się dyskusja nad wyborem nazwy naszej spółdzielni, inż. Ludwik Gierlotka rzucił myśl: - a może „Sielanka" ?  O dziwo, propozycję przyjęto przez aklamację. W Gdańsku i Warszawie wzbudzało to wątpliwości, bo ówczesną normą było nawiązywanie do tradycji ruchu robotniczego, rewolucji październikowej lub Wielkiego Proletariatu, a tu zachciało się „sielanki”. Niech na razie tak zostanie. No i zostało – do dziś.”

Pierwszym prezesem spółdzielni został inż. Eugeniusz Kubiński, przewodniczący zamechowskiej komisji mieszkaniowej, przewodniczącym Rady Nadzorczej - inż. Paweł Łucewicz, a inż. Ludwik Łabejszo jego zastępcą.

- Dalszy ciąg tej historii usłyszą Państwo w środę podczas seansu „Sielanka, to już 60 lat” - mówi Juliusz Marek, pomysłodawca i prowadzący cykl "Elbląg na dużym ekranie". W programie także filmy dokumentalne o historii spółdzielni oraz konkurs z nagrodami. A tymi będą najnowsze albumy, wydane w związku z jubileuszem spółdzielni.

Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patroni medialni to Dziennik Elbląski oraz Elbląska Gazeta Internetowa „PortEl.pl”. Wstęp wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10936
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5655472

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.