Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 14.11.2018 13:02 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wystawy Autor:inf.nadesł. Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Wystawa rzeźby ludowej w Muzeum Warmii i Mazur

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza do nostalgicznej wycieczki po świecie warmińskich świątków i rzeźbiarzy. W czwartek (15.11.2018) w olsztyńskim zamku otwieramy wystawę „A święci milczą… Warmińska rzeźba ludowa ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur”. Zaprezentujemy najstarsze obiekty z naszej kolekcji rzeźby ludowej, która jest największa w regionie. Większość z nich pochodzi z południowej Warmii, wszystkie zostały wykonane przed 1945 rokiem.

Prezentowane na wystawie dzieła powstały na potrzeby wiejskich społeczności, zdobiły warmińskie kapliczki. Ich twórcy pozostają anonimowi. Jedyną rzeźbą stworzoną przez znanego artystę jest krucyfiks z Chrystusem Ukrzyżowanym autorstwa Józefa Weinerta, zwanego „ostatnim świątkarzem na Warmii”.

Wiele rzeźb przedstawia  postać szczególnie ukochanej przez Warmiaków Matki Bożej, najczęściej pokazywanej z Dzieciątkiem czy Jezusem zdjętym z krzyża. Figury Chrystusa Ukrzyżowanego pochodzą z dużych drewnianych krzyży stawianych na rozstajach dróg, polach i przy domostwach. Prezentowane postaci świętych to głównie patroni chroniący przed kataklizmami – na przykład święty Florian chronił przed pożarami, św. Jan Nepomucen przed powodziami, św. Walenty przed padaczką, a św. Roch przed dżumą.

Dziesięć eksponowanych rzeźb poddano konserwacji, niektóre z nich zostały uzupełnione o zrekonstruowane elementy. Usunięto wielokrotne przemalowania, uzupełniono ubytki, aby przywrócić figurom dawny wygląd i piękno. (Prace konserwatorskie są kluczowym, choć często niedostrzeganym zadaniem realizowanym przez muzeum).

Uzupełnienie do wystawy stanowi wydana przez MWiM publikacja „Warmińska rzeźba ludowa w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur”, którą bezpłatnie będzie można otrzymać podczas wernisażu wystawy – 15 listopada o godz. 16.00.

Zainteresowanych warmińską rzeźbą ludową zapraszamy również na Niedzielę w Muzeum 25 listopada 2018 r. W trakcie spotkania opowiemy o procesie konserwacji rzeźb, oprowadzimy po wystawie, a dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11136
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6908785

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.