Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.10.2018 09:25 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wystawy Autor:inf.nadesł. Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
„Ja, Minotaur” Andrzeja Burzyńskiego
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy pt.: „Ja, Minotaur” Andrzeja Burzyńskiego, który odbędzie się w piątek, 5 października o godz. 17.00.

Andrzej Burzyński, aktor i malarz, urodził się w 1937 r. w Warszawie, tam też w 1960 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W czasie studiów aktorskich oraz pracy w teatrach Warszawy, Bydgoszczy, Torunia, Wrocławia był wolnym słuchaczem uczelni artystycznych. Najdłuższy okres edukacji plastycznej zaliczył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz w pracowni prof. St. Borysowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obie drogi kształcenia spowodowały, że Andrzej nigdy nie zdecydował, który z jego talentów jest ważniejszy: sztuka aktorska czy malarstwo.

Ulubioną techniką malarską artysty jest pastel, ale w swojej twórczości również stosuje gwasz i używa farb olejnych oraz wykonuje rysunki tuszem i ołówkiem. Pierwszy pokaz indywidualny prac Andrzeja Burzyńskiego miał miejsce czterdzieści lat temu, w 1967 roku w Olsztynie. Potem artysta wielokrotnie eksponował swoją sztukę w galeriach toruńskich oraz w galerii teatralnej w Olsztynie. Od 1979 r. mieszka na stałe w Paryżu i tam urządza swoje wystawy, które mają licznych entuzjastów i miłośników.

Uczestniczy w paryskich Salonach Jesiennych. W 1977 r. zaprezentował swoje dzieła na wystawie retrospektywnej w Galerii Attia w Paryżu. Do interesujących prezentacji własnej twórczości autor zalicza wystawę w podparyskim zamku w Bagnole de l'Orne.

Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i oczywiście w Polsce.

Wystawa potrwa do 18 października br.

Galeria Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33

Współorganizatorzy: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, CEiIK w Olsztynie

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10967
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5902667

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.