Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 21.08.2018 08:52 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wydarzenia Autor:inf.nadesł. Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Zaawansowane technologie w badaniach archeologicznych

O tym, jak nowoczesna fizyka pomaga w poznawaniu pradziejów, opowie w czwartek, 23 sierpnia podczas wykładu pt. „Izotopowe tropy pochodzenia metali z epoki brązu” w Muzeum Warmii i Mazur dr Zofia Anna Stos-Gale (Ifold, West Sussex).

Autorka przedstawi arcyciekawe efekty swoich badań nad „izotopowymi odciskami palców” kowali i odlewników starożytnej Europy. A także „nuklearne dowody” na istnienie odległych powiązań kulturowych i szlaków wymiany ówczesnego świata, wzdłuż których rozchodziły się, również na obszar Warmii i Mazur, przedmioty metalowe w II tysiącleciu p.n.e.

Dr Stos-Gale jest fizykiem, absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, od 1977 r. pracownikiem naukowym i wykładowcą Uniwersytetu w Oxfordzie (do 2002 r. związaną z tamtejszym Isotrace Laboratory). Prowadziła szeroko zakrojone studia nad prahistorycznym wydobyciem miedzi, m.in. w Grecji, na Cyprze, w Hiszpanii i na Bałkanach. Analizowała również pochodzenie zabytków z epoki brązu, znajdujących się w kolekcjach muzealnych większości państw europejskich.

Jest jedną z pionierów stosowania metod nuklearnych w archeometalurgii, autorką rozprawy doktorskiej oraz ponad 150 publikacji na temat izotopów ołowiu jako markerów pochodzenia metali. Obecnie pracuje jako konsultant badań, m.in. w projekcie „Początki epoki brązu na Warmii i Mazurach w świetle analiz specjalistycznych”, realizowanym przez olsztyńskie Muzeum przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Dobre Miasto.

Zapraszamy na wykład w ramach cyklu Warsztaty Bałtyjskie – 23 sierpnia 2018 r. o godzinie 17.30, zamek w Olsztynie, sale gotyckie. Wstęp wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10605
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 4853030

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.