Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.07.2018 14:00 Miasto:Elbląg Kategoria:Społeczeństwo Autor:inf.nadesł. Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
O Drodze Św. Jakuba w Klubie Aktywnego Seniora

Na lipcowe spotkanie działającego przy CSE „Światowid” w Elblągu Klubu Aktywnego Seniora zapraszamy w najbliższy piątek (27 lipca) o godz. 15.00 do Galerii Nobilis. Tym razem uczestnicy spotkają się z Tamarą Frączkowską, która opowie o Pomorskiej Drodze św. Jakuba.

Pomorska Droga św. Jakuba zaczyna się na Litwie i przez Rosję dochodzi do Polski, gdzie przebiega m.in. przez Braniewo, Frombork, Tolkmicko, Elbląg i dalej przez Gdańsk, Lębork, Koszalin i Szczecin. Następnie  wchodzi do Niemiec, gdzie łączy się z kolejnymi, europejskimi Drogami św. Jakuba. Siecią tych dróg opleciona jest cała Europa, a wszystkie one zmierzają do Hiszpanii, gdzie na jej północno-zachodnim krańcu, w mieście Santiago de Compostela, złożone są szczątki św. Jakuba Apostoła. Wszystkie te drogi łączy wspólna nazwa Camino de Santiago.

- Drogami tymi wędruję od 2013 roku, zarówno w Polsce jak i w Hiszpanii – mówi Tamara Frączkowka. – W Hiszpanii wędrowałam dwukrotnie, dwiema różnymi drogami Camino, a w 2013 roku przeszłam samotnie - z plecakiem, w którym mieścił się cały mój dobytek - 330 km z miasta Leon do Santiago de Compostela.

W 2016 roku, również samotnie, przeszła 380 km z miasta Oviedo do Santiago de Compostela i dalej na Finisterra (tzn. Koniec Ziemi) nad brzeg Oceanu Atlantyckiego. Również w tym roku planuje wyruszyć na Camino w Hiszpanii.

Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak narodziła sie idea pielgrzymowania drogami Camino de Santiago, kto może wybrać się w taką drogę, jak się do niej przygotować i co ze sobą zabrać. Gość spotkania, Tamara Frączkowka, pokaże także zdjęcia wykonane podczas wędrówek, ukazujące piękno dróg Camino de Santiago.

- Zanim ktoś zdecyduje się na wyprawę do Hiszpanii, może zacząć wędrować właśnie blisko Elbląga – mówi. - Oczywiście długość odcinków i stopień trudności dostosuję do potrzeb i kondycji uczestników.

Przypomnijmy, Klub Aktywnego Seniora spotyka się w „Światowidzie” w związku z realizacją projektu „Kultura dla seniora – senior dla kultury”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5786120

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.