Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.07.2018 12:06 Miasto:Ełk Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Ełckie Centrum Kultury
Ełk Jazz Night

Wyjątkowe wydarzenie wyczekiwane przez fanów jazzu oraz wszystkich ludzi otwartych na spotkania z pięknym, żywym dźwiękiem...Ełk Jazz Night odbędzie się już w najbliższą sobotę, 21 lipca o godz.19.00 w amfiteatrze Ełckiego Centrum Kultury.

Wystąpią:

Paweł Kaczmarczyk Quartet

Bronisław Kaper i Henryk Wars to Polacy, którzy współtworzyli sukces amerykańskiego kina Złotej Epoki Hollywood. Ich kompozycje zabrzmiały w ponad dwustu produkcjach od lat 30. do 60 ubiegłego wieku. Choć jednak przyczynili się bezspornie do rozwoju amerykańskiego filmu, to w naszym kraju te nazwiska nie są szerzej znane. A to właśnie Bronisław Kaper jest pierwszym polskim laureatem Oscara za muzykę do filmu „Lili”, a Henryk Wars jest autorem takich przedwojennych przebojów, jak „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Zimny drań” i „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Co więcej, Kaper stoi też za kompozycjami, które stały się jazzowymi standardami: „On Green Dolphin Street” rozsławił Miles Davis, a „Invitation” na swoim albumie umieścił John Coltrane.

Twórczość tych dwóch wielkich postaci postanowił przypomnieć i odmienić polski pianista jazzowy i kompozytor, Paweł Kaczmarczyk. Jak nazwa albumu wskazuje, oryginalne produkcje Warsa i Kapera poddał najpierw dekonstrukcji, by następnie złożyć je tak, jak by komponował własne utwory. Powstała tym samym odświeżająca mieszanka jazzowych improwizacji, słowiańskich melodii i atmosfery amerykańskiego kina sprzed lat. Świeżości nagraniu dodał także udział DJ-a, Mr. Krime’a, który przy pomocy gramofonów i instrumentów elektronicznych dodał płycie warstw niedostępnych dla trio jazzowego. Album odniósł duży sukces – zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in. Mateusza Trójki Polskiego Radia.

Zespół zagra w składzie:

Paweł Kaczmarczyk – fortepian
Mr Krime – gramofony
Sławomir Kurkiewicz – kontrabas
Łukasz Żyta – perkusja

Mateusz Pospieszalski Quintet

Muzykę Mateusza Pospieszalskiego zwykle wrzuca się do pojemnego worka z napisem jazz alternatywny, ale bardziej wnikliwi słuchacze odnajdują tu echa rokowych doświadczeń kompozytora, podkreślone mocnymi wręcz gitarowymi unisonami barytonu i kontrabasu, na tle których pojawiają się śpiewne, niemal piosenkowe tematy.

Rockowa energia, swingujący puls, jazzowe skale, wzbogacają witalne motywy rodem z folku i muzyki źródeł.

Frontmeni zespołu, Mateusz i jego syn Marek, to multi-instrumentaliści, dlatego obok ostrego brzmienia saksofonów, słyszymy również koronkowe solówki klarnetu, lub liryczne, ciepłe partie grane na flecie.
Intrygujące, nieco surowe brzmienie, to wynik decyzji lidera, by zrezygnować z instrumentów harmonicznych, pozostawiając budowanie akordowych struktur tylko instrumentom dętym i kontrabasowi. Raz są to precyzyjnie wymyślone i realizowane linie kotrapunktów, innym razem wielogłosowe faktury saksofonów, klarnetów i basu, często wzbogacone wokalami muzyków. O klasie artystów świadczy to, że w rygorach konkretnych instrumentacji, aranżacji i dość zwartych form, muzycy zachowują wolność, bo przecież najpiękniejsza w jazzie jest improwizacja. Na koncertach pojawiają się zaskające momenty – duety w różnych konfiguracjach, instrumentalne dialogi i solowe popisy. Mateusz Pospieszalski, obok doświadczeń wyniesionych ze sceny jazzowej i rockowej, jest też wziętym kompozytorem muzyki filmowej, dlatego w programie słyszymy melodyjne tematy z jego ścieżek filmowych, m.in. liryczną balladę, poruszająco śpiewaną przez najmłodszą solistkę, 19-letnią Barbarę Pospieszalską.
Mimo, że utwory zachowują formę piosenek, do których teksty napisał sam Mateusz Pospieszalski, ale też Wojciech Waglewski (Voo Voo), Bartłomiej Kudasik (Zakopower) Adam Nowak (Raz Dwa Trzy) muzyka kwintetu, to jazz najwyższej próby, z wirtuozerskimi solówkami i sporą dozą nieprzewidywalności.
W zależności od audytorium, większość utworów zespól wykonuje również w wersji angielskojęzycznej.

Będzie można usłyszeć również utwory z autorskiej płyty Tralala Mateusza Pospieszalskiego nagranej z jego kwintetem w składzie:

Mateusz Pospieszalski- saksofon altowy i barytonowy, wokal
Barbara Pospieszalska- wokal
Marek Pospieszalski- saksofon tenorowy, wokal
Maksymilian Mucha- kontrabas
Michał Bryndal- perkusja

48h suport

Zespół 48h powstał w 2012 r. Gra muzykę smoothjazzowa w swoim krótkim dorobku nagrał dwie płyty.
W 2014 płytę Colours 48h, w 2016 48H Fresh. W 2017 r zespół 48h wystąpił na festiwalu Jazzowym w Ełku organizowanym w Ełckim Amfiteatrze obok takich gwiazd jak Dorota Miśkiewicz, Patches Stuart.

WSTĘP WOLNY

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10561
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 4804462

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.