Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 17.07.2018 09:54 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:inf.nadesł. Placówka:Brak
Pionierski pomysł i nowoczesna technologia wsparciem dla seniorów

Kolejnych 280 osób z Warmii i Mazur w razie zagrożenia już niedługo będzie mogło wezwać szybką pomoc. Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podpisał umowy z przedstawicielami 14 gmin na wdrożenie usług teleopiekuńczych.

 

Teleopieka w wersji podstawowej to system przywoławczy działający w domu podopiecznego przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Osoba potrzebująca wyposażona zostaje w telefon oraz do wyboru brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS, który w razie jakiegokolwiek zagrożenia (upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, pożar) po naciśnięciu powoduje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji.

- Jako jedyne województwo realizujemy tego typu program w sposób kompleksowy, z udziałem samorządów gminnych. Inne województwa, gminy oraz miasta też taką teleopiekę wprowadzają, ale podobnego systemu jaki zaproponowaliśmy na Warmii i Mazurach nie posiadają. Jest to pionierski pomysł – zaznacza marszałek Gustaw Marek Brzezin. - W styczniu 2018 roku samorząd województwa wsparł 20 gmin w formie dotacji celowej o łącznej wartości prawie 145 tys. zł. Pomocą objęto 400 osób w wieku powyżej 60. roku życia. W lipcu tego roku dotacje w wysokości ponad 73 tys. zł przekazano kolejnym 14 gminom, dzięki czemu  wsparciem zostanie objętych dodatkowych 280 osób.

Wśród gmin, które właśnie przystąpiły do programu usług teleopiekuńczych jest m.in. Miłomłyn.

– W naszej gminie jest dużo ludzi samotnych i chorych. Dlatego bierzemy udział w tym projekcie, aby pomóc im w przypadku, gdy coś się zadzieje, a obok nich nie będzie nikogo – mówi burmistrz miasta i gminy Miłomłyn Stanisław Siwkowski.  - My na razie zaczynamy z małego pułapu, bo chcemy pomóc 20 osobom, ale będziemy to rozbudowywać. Wiemy, że potrzeby są większe.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego od wielu lat realizuje działania mające na celu pobudzanie szeroko rozumianej aktywności seniorów, promowanie ich pozytywnego wizerunku oraz budowanie solidarności międzypokoleniowej. Prowadzenie aktywnej polityki senioralnej jest istotnym kierunkiem rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego. W celu realizacji tych założeń wdrażany jest program „Polityka senioralna województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020” - przyjęty przez zarząd województwa w styczniu 2014 r. Jest on kontynuacją wojewódzkiego programu na rzecz osób starszych na lata 2009-2013 „Pogodna i bezpieczna jesień życia na Warmii i Mazurach”.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10936
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5655310

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.