Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.06.2018 11:51 Miasto:Elbląg Kategoria:Kącik Seniora Autor:inf.nadesł. Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Grzyby i zioła u seniorów

Wczoraj (27 czerwca) w galerii Nobilis w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyło się spotkanie z gośćmi w ramach Klubu Aktywnego Seniora. Była to pierwsza z cyklu prelekcji, w trakcie których Klubowicze będą poszerzać wiedzę na wybrany temat. Kolejne spotkanie 27 lipca.

O jakich zasadach bezpieczeństwa powinien pamiętać każdy grzybiarz? Co robić przy podejrzeniu zatrucia? Jak zbierać grzyby, minimalnie ingerując w ekosystem, i jak je przechowywać? Czy kleszcze czyhają na nas tylko na łąkach, czy na drzewach także? Na te pytania odpowiadała wczoraj Pani Izabela Ostasz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Elbląga, pierwsza z prelegentek. Przy pomocy prezentacji i filmu edukacyjnego przypomniała także, na jakie gatunki grzybiarze powinni szczególnie uważać. Wspomniała również jak chronić się przed owadami i kleszczami w trakcie wypraw do lasu czy parku.

– Klub to nowa inicjatywa CSE „Światowid”, realizowana w ramach projektu „Kultura dla seniora – senior dla kultury”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – mówi Aleksandra Bednarczuk, koordynator projektu. – Jesienią uczestnicy będą mogli skorzystać z cyklicznych warsztatów, a już od czerwca zapraszamy na comiesięczne prelekcje. Każde spotkanie to możliwość do odświeżenia wiedzy z danej dziedziny i poszerzenia jej dzięki konsultacjom z zaproszonymi gośćmi. Mamy nadzieję, że nieformalna atmosfera spotkań przy kawie i swoboda tematów skłonią seniorów także do samodzielnego poprowadzenia wykładów Będzie to dla nich okazja do podzielenia się swoją ogromną, często specjalistyczną wiedzą, gromadzoną w trakcie okresu aktywności zawodowej.

W trakcie drugiej części spotkania uczestnicy wysłuchali prezentacji Pani Anny Izdebskiej, właścicielki sklepu zielarsko-medycznego. Seniorzy mieli okazję przypomnieć sobie właściwości konkretnych, popularnych gatunków roślin, spotykanych na łąkach czy w parkach. Poznali też kilka przepisów na ziołowe mieszanki do stosowania w kuchni oraz na mikstury o działaniu profilaktycznym czy łagodzącym różne dolegliwości. Dzielili się też doświadczeniami co do hodowli ziół na działkach, balkonach czy w ogródkach. Spora część słuchaczy sporządzała notatki i śmiało dopytywała o szczególnie interesujące wątki. Opuszczający galerię seniorzy wyrażali zadowolenie z poziomu wykładów i podpowiadali, jakie tematy chcieliby omówić w następnych miesiącach.

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się 27 lipca (piątek) o godz. 15:00 w galerii Nobilis w CSE „Światowid”. Jego gościem będzie dietetyk, który opowie o dobieraniu diety do trybu życia i o tym, jak na co dzień jeść smacznie i zdrowo.

Wszystkich zainteresowanych udziałem prosimy o kontakt pod numerem tel. +55 611 20 59 lub drogą elektroniczną pod adresem aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10936
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5646322

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.