Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.06.2018 15:17 Miasto:Elbląg Kategoria:Społeczeństwo Autor:inf. nadesł. Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Najpierw wirtualnie, potem realnie

Sezon urlopowy właśnie się rozpoczął, a na stronie Regionalnej Pracowni Digitalizacji pojawiają się kolejne cyfrowe obiekty. To dobra okazja, żeby najpierw obejrzeć wirtualne eksponaty, a później wybrać się do lokalnych i regionalnych muzeów by zobaczyć oryginały.

Na stronie cyfrowewm.pl zamieszczony został kolejny eksponat zdigitalizowany w ramach cyklu: STARocie? Skarby z prywatnych kolekcji. Dzban cechu murarzy na co dzień można oglądać w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Jest on własnością Dariusza Brzozowskiego, którego kolekcjonerska pasja trwa już od kilkudziesięciu lat. Część jego bogatych zbiorów prezentowana jest obecnie właśnie w Muzeum we Fromborku na wystawie „Rzemiosło artystyczne dawnych Prus”. Z tej wystawy pochodzi też cynowy dzban cechu murarzy - można zobaczyć go tu: http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/532/dzban-cechu-murarzy.

- To już trzeci kolekcjoner i trzeci przedmiot, który prezentujemy w ramach cyklu STARocie? Skarby z prywatnych kolekcji. Scyfryzowane obiekty raz w miesiącu zamieszczamy na naszej stronie – mówi Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji. -  W przygotowaniu są już kolejne, tym razem szukaliśmy ich na Żuławach...

Jednocześnie w Pracowni trwa obrabianie skanów pozyskanych w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Scyfryzowane eksponaty prezentują różnorodne epoki i użyteczności, dając możliwość jeszcze lepszego zapoznania się ze zbiorami elbląskiego Muzeum i obejrzenia ich z naprawdę bliska. Pierwszym z około 50 obiektów był wisior z niedźwiedziego pazura oprawiony w brąz, kolejnym terra sigillata, talerz fajansowy z pierścieniem i motywem szachownicy, szkatułka, nożyk żelazny i przęślik. Co tydzień na stronie pojawia się kolejny przedmiot.

Wszystkie je można zobaczyć pod tym linkiem: http://www.cyfrowewm.pl/obiekty/partner/1/muzeum-archeologiczno-historyczne-w-elblagu

Cyfrowewm.pl to adres, pod którym można znaleźć zdigitalizowane obiekty z wielu regionalnych muzeów, a już wkrótce Pracownia podejmie współpracę z kolejnymi instytucjami, by jeszcze szerzej pokazywać dziedzictwo kulturowe województwa warmińsko-mazurskiego.

- Cieszy nas, że pojawia się możliwość współpracy z kolejnymi muzeami, także tymi mniejszymi – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. - Mamy nadzieję, że obejrzenie wirtualnych zabytków zachęci do odwiedzenia regionalnych muzeów w celu sprawdzenia, jak wyglądają oryginały oraz zobaczenia całych wystaw, których są częścią.

Regionalna Pracownia Digitalizacji powstała, by digitalizować i udostępniać dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D. W internecie, prócz np. form przestrzennych, można również oglądać ponad sto kapliczek, a także eksponaty z muzeów Warmii i Mazur oraz Żuław. Efekty jej pracy dostępne są na stronie http://www.cyfrowewm.pl/.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10936
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5648331

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.